Przyglądamy się aktualnym trendom i sposobom implementacji AI w obszarze kontroli skarbowej.
Tax Focus
Najlepszy podatkowy partner dla nowoczesnego biznesu
Z podatkami nie ma żartów – tu każdy błąd może kosztować, i to całkiem sporo. Dlatego biznes potrzebuje sprawdzonych informacji i kompetentnych doradców.
Tax Focus to nasz autorski przegląd wszystkiego, co dzieje się w podatkach – orzecznictwa, legislacji i praktyki.
To podane w przystępnym, jasnym języku precyzyjne porady i wskazówki oraz sprawdzona, merytoryczna wiedza. Synteza najważniejszych spraw i tematów, którymi żyje świat podatków.
Szczyt sezonu kontroli podatkowych
W czasach wszechobecnych kontroli skarbowych, wdrożenie odpowiednich ram nadzoru wydaje się kluczowe dla bezpiecznego funkcjonowania w roli przedsiębiorcy.
Nowa definicja „budowli” i „budynku.” Jakie zmiany zapowiada Ministerstwo Finansów?
Wraz z nowym projektem ustawy Ministerstwo zaproponowało nową definicję budowli.
Obniżka podatku Belki – co to oznacza dla przedsiębiorców
Minister Finansów ogłosił plan obniżenia podatku Belki, który ma wejść w życie 1 stycznia 2025 roku. I chociaż zadeklarował, że założenia są już gotowe, nie ujawnił jeszcze wszystkich szczegółów dotyczących proponowanych zmian.
Krajowy System e-Faktur przesunięty do 2026 roku – Co to oznacza dla przedsiębiorców?
Plany dotyczące wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur zostały zawieszone na co najmniej dwa lata.
Do 30 kwietnia należy rozliczyć daninę solidarnościową. O czym trzeba pamiętać? I co ze stratami z ubiegłych lat?
Do 30 kwietnia osoby z dochodami przekraczającymi milion zł muszą uregulować daninę solidarnościową w wysokości 4 proc. Warto już teraz sprawdzić, czy i jak do tej pory rozliczono straty z poprzednich lat.
Podatki a zmiany w kryptoświecie: czy halving Bitcoina zbiegnie się z nowymi przepisami Ministerstwa Finansów
Zbliżający się Halving Bitcoina, zapowiedzi Ministerstwa Finansów dotyczące nowych przepisów o kryptoaktywach, a także rozliczenie podatku PIT z tytułu obrotu wirtualnymi walutami to tylko część zmian czekających w najbliższych tygodniach na miłośników kryptowalut.
Opodatkowanie kryptowalut w fundacji rodzinnej
Handel kryptowalutami nie mieści się w zakresie działalności gospodarczej przewidzianej dla fundacji rodzinnej
Uwolnienie się członka zarządu od odpowiedzialności solidarnej – jakie wnioski dla przedsiębiorców płyną z wyroku WSA we Wrocławiu
Jak uniknąć solidarnej odpowiedzialności za długi podatkowe spółki?
Do 20 lutego decyzja o formie opodatkowania dla JDG oraz spółek osobowych
Do kiedy osoby prowadzące JDG oraz osoby fizyczne prowadzące spółki mają prawo do wyboru formy opodatkowania? Jaka jest najkorzystniejsza forma? Analizujemy i objaśniamy możliwe opcje.
Wdrożenie obowiązkowego Krajowego Systemu e-Faktur zostało odwołane – przynajmniej na razie
Zgodnie z ogłoszeniem Ministra Finansów, wyznaczony na 1 lipca 2024 r. termin wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur został zawieszony.
Banki nie mogą rozliczyć zwrotu świadczenia frankowiczom w kosztach podatkowych
W ostatnim czasie banki podają w wątpliwość sposób podatkowego ujęcia zwrotu świadczeń w przypadku, gdy umowa kredytu frankowego w prawomocnym wyroku zostanie uznana za nieważną.
Czy KSeF będzie wyzwaniem czy wsparciem dla przedsiębiorców
Sprawdzamy, czy KSeF będzie wyzwaniem, czy jednak pomocą dla przedsiębiorców, przyglądamy się zarówno wadom, jak i zaletom nowego systemu.
Nieważność czynności a odliczenie podatku VAT
Zdaniem Naczelnego Sądu Administracyjnego podatnik nie może zostać pozbawiony prawa do odliczenia VAT tylko dlatego, że czynność prawna jest nieważna z perspektywy prawa cywilnego.
Usługi świadczone przez członków zarządu pod lupą fiskusa
Członkowie zarządu, którzy jednocześnie świadczą usługi na rzecz spółek, muszą uważać, fiskus zmienił bowiem swoje dotychczasowe pozytywne podejście i coraz częściej odmawia wydawania interpretacji dla tego rodzaju rozliczeń.
Ulgi podatkowe na nowe technologie i innowacje
Rozważając skorzystanie z konkretnej ulgi warto gruntownie przeanalizować przepisy prawno-podatkowe i sprawdzić, czy faktycznie taka ulga nam przysługuje.
Ceny transferowe – last call
W tym roku Ministerstwo Finansów nie zdecydowało się przedłużyć terminów na dopełnienie obowiązków z zakresu cen transferowych. Oznacza to, że obowiązują terminy wprost wynikające z ustaw o podatku dochodowym.
Podatek od nieruchomości – będzie nowa definicja budowli i podstawa do wniosku o zwrot podatku
Przełomowy wyrok TK stanowi początek drogi dla wprowadzenia nowej definicji, która pozwoli ostatecznie rozwiązać trwający ponad dekadę spór.
Danina solidarnościowa z luką prawną
Danina solidarnościowa – niedopatrzenie ustawodawcy to dobra wiadomość dla podatników
Nowe terminy i zakres raportowania cen transferowych oraz wyrok TSUE dot. podatku VAT | Tax Focus
Zbliżają się terminy na dopełnienie obowiązków z zakresu cen transferowych za 2022 r.
Krajowy System e-Faktur | Tax Focus
15 marca br. Stały Komitet Rady Ministrów pozytywnie zaopiniował projekt ustawy dotyczący zmian ustawy o VAT i niektórych innych ustaw w związku z wprowadzeniem obowiązkowego Krajowego Systemu e-Faktur (tzw. KSeF).
Slim VAT 3.0 | Tax Focus
8 marca br. odbyło się I czytanie dotyczące projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, tzw. SLIM VAT 3 (druk nr 3025).
Podatek u źródła i przepisy o unikaniu podwójnego opodatkowania
Podatek u źródła („WHT”; ang. withholding tax) obejmuje zarówno podatników PIT, jak i CIT i dotyczy należności wypłacanych na rzecz podmiotów zagranicznych.
Polski Ład 3.0 – CIT i PIT | Tax Focus
Z nowym 2023 rokiem prezentujemy zestawienie najważniejszych rozwiązań podatkowych, które weszły w życie od 1 stycznia 2023 roku.
Kłopotliwe zwolnienie z podatku u źródła | Tax Focus
Zwolnienie z podatku u źródła od dywidend przewidziane w art. 22 ust. 4 ustawy o CIT niejednokrotnie wzbudzało wiele kontrowersji wśród podatników ze względu na niespójną linię interpretacyjną stosowaną przez organy podatkowe i sądy administracyjne.
Charakter prawny NFT, a konsekwencje jego zbycia na gruncie VAT | Tax Focus
Starając się określić konsekwencje podatkowe zbycia NFT w VAT należy najpierw odpowiedzieć na pytanie: z jakim typem NFT mamy do czynienia.
Slim VAT 3.0 | Tax Focus
Do 26 sierpnia br. miały trwać uzgodnienia i konsultacje dotyczące projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, tzw. SLIM VAT 3 (numer z wykazu UC128). Zakłada się, że projektowana ustawa wejdzie w życie 1 stycznia 2023 r.
Polski Ład 3.0 – Ceny transferowe | Tax Focus
28 czerwca 2022 roku na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt kolejnych zmian w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz innych ustaw – tzw. Polski Ład 3.0 (numer z wykazu UD404).
Polski Ład 3.0 | Tax Focus
28 czerwca 2022 roku na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt kolejnych zmian w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz innych ustaw – tzw. Polski Ład 3.0 (numer z wykazu UD404).
Polski Ład 2.0 | Tax Focus
12 maja 2022 roku Sejm przyjął ustawę o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz innych ustaw – tzw. Polski Ład 2.0 (druk nr 2186). Prezentujemy katalog najważniejszych rozwiązań podatkowych przewidzianych w ustawie.
Konsekwencje gospodarcze związane ze wstrzymaniem dostaw gazu w ramach kontraktu jamalskiego
Gaz ziemny jako „paliwo przejściowe” w drodze do pełnej transformacji energetycznej w Europie miał pomóc w stopniowym ograniczaniu emisji gazów cieplarnianych. Ten światły ekologicznie cel należy poddać jednak ponownej weryfikacji.
Zwolnienia, ulgi i preferencje podatkowe – wsparcie dla Ukrainy i Ukraińców przybywających do Polski
Q&A
Kiedy złożyć dokumentację cen transferowych za 2021 r. | Tax Focus
Zgodnie z Ustawą o CIT podatnicy są standardowo zobowiązani złożyć informację TPR oraz oświadczenie o sporządzeniu dokumentacji lokalnej za rok 2021 do końca dziewiątego miesiąca po zakończeniu roku obrotowego.
Polski Ład a PIT-2
Polski Ład i PIT-2 od początku roku należą do jednych z najczęściej wyszukiwanych haseł w internecie. Nowy system podatkowy, który miał wprowadzić znaczącą obniżkę podatków dla dużej grupy osób na razie wprowadził ogromny chaos i wyzwania nie tylko dla księgowych. „Reforma, którą mamy w ramach Polskiego Ładu, niestety, ale doprowadziła do tego, że mamy najbardziej skomplikowany system podatkowy w historii” – mówi Agata Dziwisz, Partner i Szef Praktyki Prawa Podatkowego. Czym […]