Sukces polskiej energetyki jądrowej zależy dziś nie tylko od właściwego rozplanowania procesu inwestycyjnego dla budowy elektrowni, ale także od przygotowania się do funkcjonowania już ukończonych obiektów.
Programy edukacyjne dla ambitnego biznesu
Dzisiejsza rzeczywistość to dla większości przedsiębiorców zwyczajne pole minowe. Jako prawnicy uważnie obserwujemy trendy i zmiany w otoczeniu biznesowym.
Czujemy, widzimy, myślimy, analizujemy. I łączymy kropki.
Zobacz nasze publikacje
Wiedza

Rewolucja w zakresie dotychczasowych zasad funkcjonowania alternatywnych spółek inwestycyjnych (ASI)
Podczas uchwalania „warzywniaka” ustawodawca wprowadził z jednej strony drobne, zaś z drugiej dość istotne zmiany w przepisach dotyczących funduszy inwestycyjnych i zarządzania alternatywnymi funduszami inwestycyjnymi, które okazały się mieć opłakane skutki zarówno dla funkcjonowania ASI, polskiego rynku kapitałowego, jak i samych instytucji, które go tworzą.
Zielone umowy najmu w kontekście rynku nieruchomości i ESG
Dla wielu działających na tym rynku podmiotów zrównoważony rozwój już teraz jest bardzo istotnym elementem biznesu, co skutkuje rosnącą popularnością tzw. „green leases”.
Ramy prawne do ochrony wzorów z drukarek 3D coraz bliżej
W ostatnim czasie Rada UE przyjęła stanowisko w sprawie proponowanej nowelizacji dyrektywy o ochronie prawnej wzorów.
Coraz bliżej unijnego zakazu greenwashingu
Rośnie zainteresowanie klientów, inwestorów i partnerów biznesowych produktami i usługami, które uwzględniają dbałość o środowisko.
Błąd, jako wada oświadczenia woli
Kodeks cywilny przewiduje szereg sytuacji, w których wadliwe oświadczenie woli jest nieważne lub można uchylić się od jego skutków.
Sztuczna Inteligencja: Światowe zaangażowanie na rzecz bezpiecznej i odpowiedzialnej innowacji
Zainteresowanie największych państw zagadnieniami sztucznej inteligencji w dobie transformacji cyfrowej nie jest przypadkowe – odzwierciedla rosnącą świadomość, że AI jest nie tylko przełomem technologicznym, ale i katalizatorem zmian w wielu obszarach życia społecznego i gospodarczego.
Finansowanie sporów po stronie pozwanej
Finansowanie sporów przez podmioty trzecie (tzw. third party funding; TPF) od lat z powodzeniem funkcjonuje w postępowaniach arbitrażowych i sądowych. Jak pokazuje nasze doświadczenie w ostatnim czasie coraz częściej sięgają po nie także polscy przedsiębiorcy.

Stany Zjednoczone z pierwszą regulacją dotyczącą AI
Prezydent Joe Biden podpisał bowiem rozporządzenie wykonawcze w sprawie bezpiecznej i godnej zaufania sztucznej inteligencji, tym samym nakładając na sektor technologiczny z obszaru AI szereg obowiązków opartych na fundamencie przejrzystego i odpowiedzialnego rozwoju maszyn.