Kredyty frankowe
W sprawach kredytów frankowych w dalszym ciągu występuje wiele zagadnień, co do których nie wypowiedziały się ani sądy krajowe, ani Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.
Dotyczy to wyjaśnienia ewentualnych rozbieżności w orzecznictwie Trybunału co do tego, które zabiegi interpretacyjne stanowią dopuszczalną wykładnię umowy kredytowej.
Kwestia kredytów frankowych wiąże się z dużą niepewnością dla wszystkich zaangażowanych stron. Potencjalne unieważnienie wielu umów w wyniku postępowań sądowych niosłoby za sobą wysokie ryzyko finansowe, dlatego konieczne jest probiznesowe podejście do kwestii prawnych.
Nasz zespół prawników procesowych posiada szerokie doświadczenie w reprezentacji podmiotów z sektora bankowego. Naszym kluczowym obszarem specjalizacji są spory sądowe dotyczące roszczeń wynikających z umów kredytowych i pożyczek udzielanych w obcej walucie, ze szczególnym uwzględnieniem franka szwajcarskiego.
Świadczymy usługi na rzecz banków zarówno krajowych, jak i zagranicznych. Reprezentowaliśmy przed sądem największy bank krajowy oraz uczestniczyliśmy w opracowywaniu i wdrażaniu jego strategii procesowej. Przygotowaliśmy również strategię biznesową dla jednego z czołowych banków komercyjnych w zakresie świadczeń wyrównawczych.
Doradzamy bankom i reprezentujemy je w postępowaniach sądowych dotyczących kredytów i pożyczek indeksowanych lub denominowanych do franka szwajcarskiego. Nasze działania obejmują opracowanie strategii procesowych oraz reprezentację przed sądami wszystkich instancji.
Zapewniamy także bieżące doradztwo w toku innych postępowań związanych z kredytami frankowymi. Reprezentujemy banki w postępowaniach reklamacyjnych składanych przez klientów w zakresie umów kredytowych, a także w postępowaniach sądowych, których przedmiotem jest zwrot zaciągniętego kredytu, pożyczki w wyniku zaprzestania spłaty poszczególnych rat.
Uczestniczymy w opracowaniu strategii procesowej w zakresie roszczeń wynikających z umów kredytowych i pożyczek udzielanych w walucie obcej.
Wspieramy banki zarówno na etapie przedsądowym, negocjacji ugodowych, jak i w toku prowadzonych spraw sądowych. Dzięki dobrze dobranej strategii i konsekwencji w jej wdrażaniu, z licznymi sukcesami reprezentujemy klientów we wszystkich sprawach spornych.
Audyt wzorców umownych
Aby zagwarantować jak najwyższy stopień ochrony banku, analizujemy stosowane wzorce umowne pod kątem ich zgodności z prawem i aktualną linią orzeczniczą. Pomagamy zapobiec uznaniu aktualnie zawieranych umów za nieważne w przyszłości. Dodatkowo, sprawdzamy, które ze stosowanych przez banki postanowień umownych mogą powodować unieważnienie umów.
Ocena zasadności roszczeń
Analizujemy, które ze zgłaszanych przez kredytobiorców roszczeń mają podstawy i szansę na uwzględnienie w postępowaniu sądowym. Na tej podstawie opracowujemy najkorzystniejszy dla banku model postępowania i konsekwentnie go wdrażamy.
Negocjacje ugodowe
W przypadku kiedy bank decyduje się na prowadzenie rozmów mających na celu zawarcie ugody, zapewniamy wsparcie banku na wszystkich etapach negocjacji, poprzez opracowanie strategii, reprezentację w toku rozmów, zapewnienie obecności kompetentnego mediatora – jeżeli zachodzi taka potrzeba – aż po sądowe zatwierdzenie ugody.
Reprezentacja w sądzie
Reprezentujemy bank na wszystkich etapach postępowania sądowego, walcząc o jego jak najkorzystniejszy wynik. Opracowujemy strategię procesową w oparciu o interesy klienta i opłacalność prowadzenia postępowania w konkretnej sprawie – każdy przypadek oceniamy indywidualnie. Gwarantujemy wsparcie zarówno w zakresie przygotowania strategii, pism procesowych, jak i zastępstwa procesowego w sądzie.
Zapraszamy do kontaktu:
Weronika Magdziak-Śliwa
Adwokat, Partner Współprowadzący Praktykę Sporów Instytucji Finansowych
Tomasz Leśko
Radca prawny, Partner Współprowadzący Praktykę Sporów Instytucji Finansowych, szef biura w Krakowie