Wskutek zastosowania takiego rozwiązania, przedsiębiorca staje się najemcą sprzedanej nieruchomości, opłacając czynsz nowemu właścicielowi, a także ponosząc koszty związane z utrzymaniem obiektu. Dzięki temu zyskuje znaczny kapitał, który może wykorzystać w dowolnym celu – zarówno na finansowanie bieżącej działalności, jak i na inwestycje – nie tracąc możliwości korzystania z nieruchomości.
Dwa modele
Model 1 – klasyczny leasing zwrotny
Najbardziej typowy model – polega na sprzedaniu nieruchomości, następnie otrzymaniu jej w leasing, jednak z gwarancją możliwości jej odkupu po upływie trwania leasingu. W ramach opłat leasingowych przedsiębiorca nie tylko ponosi na rzecz instytucji finansowej koszty finansowania oraz zysku, ale również – co do zasady – spłaca część wartości nieruchomości. Jeżeli po okresie leasingu przedsiębiorca zdecyduje się ją odkupić, wartość tych spłat zaliczana jest na poczet ceny odkupu, pomniejszając ostateczną cenę nieruchomości.
Model 2 – najem zwrotny
Rozwiązanie rzadziej spotykane – jego istotę stanowi brak gwarancji odkupu nieruchomości, którą przedsiębiorca sprzedaje i następnie wynajmuje. W ramach opłat czynszowych przedsiębiorca ponosi wyłącznie koszty związane z pozyskaniem finansowania oraz pokrywające zysk instytucji finansowej, która nieruchomość nabyła. Ponosi więc niższe koszty, jednak w zamian uzyskuje jedynie prawo do korzystania z obiektu przez czas trwania umowy, tracąc jednak pewność, czy instytucja finansowa odsprzeda mu nieruchomość po upływie tego terminu.
Korzyści wynikające z takiej formy finansowania:
- Pozyskiwanie co do zasady tańszego i większego kapitału na inwestycje, porównując z kredytem zabezpieczonym hipoteką (zazwyczaj środki pozyskiwane ze sprzedaży nieruchomości są porównywalne z jej wartością);
- Możliwość dalszego korzystania z nieruchomości w zamian za czynsz płatny na rzecz instytucji finansowej;
- Co do zasady prawo odkupu nieruchomości w przyszłości, po upływie okresu leasingu;
- Możliwe refinansowanie istniejących już inwestycji – spłaty mniej korzystnych kredytów lub pożyczek.
Ze względu na wyżej wskazane zalety, obecnie liczba transakcji Sale & Leaseback na rynku nieruchomości stale rośnie. Popularność takiej formy finansowania jest zauważalna szczególnie podczas kryzysu. Wynika to z obawy przedsiębiorców, którzy szukają rozwiązań zapewniających im uwolnienie środków.
Jak możemy Państwu pomóc?
Kochański & Partners oferuje pełne wsparcie przy transakcjach Sale & Leaseback, począwszy od asysty przy doborze instytucji finansującej, po pełną obsługę prawną transakcji (w szczególności poprzez przygotowanie i wynegocjowanie odpowiednich dokumentów transakcyjnych).