Czy banki mogą sprostać zapotrzebowaniu polskiej gospodarki na kredyt?
Polski sektor bankowy jest zbyt mały i za bardzo obciążony fiskalnie, by móc w odpowiedniej skali finansować potrzeby gospodarki. (…) „Jesteśmy odpowiedzialni za 80% finansowania tak zwanej sfery realnej, a więc wszystkich podmiotów, które nie zaliczają się do sektora finansowego. Spadek kredytowania jest ewidentnym problemem polskiej gospodarki. Jest to także ilustracja naszych możliwości” – mówił Włodzimierz Kiciński.
Źródło: Bank.pl
WIBOR na WIRON. Kiedy i co zmieni się dla kredytobiorców?
W świetle debaty o roli wskaźnika WIBOR w polskim systemie finansowym, eksperci i organy nadzorcze podkreślają jego kluczową funkcję i solidne procedury kontrolne. Jako podstawa do ustalania oprocentowania kredytów, jest on nadzorowany przez Komisję Nadzoru Finansowego, co zapewnia przejrzystość i stabilność rynku. Planowana zmiana wskaźników na WIRON ma celować w zgodność z globalnymi normami i wzmacniać zaufanie klientów.
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna
Manipulacje WIBOR-em przez banki. Ile w tym prawdy? [OPINIA]
W ostatnim czasie w przestrzeni medialnej pojawiają się doniesienia, jakoby wskaźnik referencyjny WIBOR miał być manipulowany przez banki. W pierwszej kolejności należałoby odpowiedzieć na pytanie, co to jest WIBOR i jak działa. To dużo mówi o tym, jakie są możliwości manipulowania nim.
Źródło: Business Insider
Ministerstwo Finansów: Kończymy prace nad wakacjami kredytowymi, wkrótce pokażemy projekt
Resort finansów zapewnia: „Naszą intencją jest zapewnienie rozwiązań, które chronią kredytobiorców, w sytuacji wciąż wysokich stóp procentowych. Ministerstwo Finansów zostało poproszone o przygotowanie i przedstawienie dodatkowych informacji i scenariuszy, w związku z pytaniami dotyczącymi wykorzystania pewnych rozwiązań i ich implikacji dla gospodarki”.
Źródło: Gazeta Wyborcza
ZBP: w 2023 r. banki sprzedały 162 tys. kredytów hipotecznych
„Mimo że sektor bankowy udzielił rekordowej liczby kredytów, to osiągnięty wynik liczbowy pozostaje na poziomie z 2004 r. i wynosi 162 tys. O dynamice i wartości rynku świadczy jednak wartość akcji kredytowej – w 2023 r. uplasowała się na poziomie 62,8 mld zł i była ponad czterokrotnie wyższa niż w roku 2004, kiedy wyniosła 15,2 mld zł” – czytamy w raporcie ZBP.
Źródło: Puls Biznesu
Krajobraz po „Bezpiecznym kredycie”. 5 ważnych wykresów o rynku hipotek
Rynek kredytów hipotecznych przeżył krótką hossę napędzaną dopłatami. Podbicie wyników sprzedaży to jednak nie jedyny efekt, który przyniósł ze sobą „Bezpieczny kredyt 2 procent”. Przedstawiamy 5 najciekawszych spostrzeżeń z podsumowania minionego roku.
Źródło: Bankier.pl
Cyberprzestępcy biorą za klientów „kredyty na klik”
Lawinowo rośnie liczba wniosków do rzecznika finansowego dotyczących problemów kredytów, niezawieranych świadomie przez klientów, tylko na skutek działań cyberprzestępców, z wykorzystaniem socjotechnik i metod hakerskich. W takich sytuacjach to bank musi udowodnić, że transakcja była autoryzowana.
„Kredyty na klik” to udzielane przez banki szybkie kredyty, które klienci mogą otrzymać w bankowym serwisie transakcyjnym, bez kontaktu z pracownikiem banku. Kredyty udzielane są automatycznie, a ich limity banki ustalają na podstawie znajomości sytuacji finansowej własnego klienta. Te kredyty to bardzo wygodne rozwiązanie dla konsumentów, ale problem pojawia się wtedy, gdy do konta dostęp uzyska niepowołana do tego osoba.
Więcej: Prawo.pl
Jest zielone światło dla europejskiego portfela. Przepisy mają ułatwić korzystanie z usług cyfrowych w UE
Unijny portfel ma ułatwiać uwierzytelnianie w internecie, zarówno podczas korzystania z usług publicznych, jak i prywatnych. Parlament Europejski dał zielone światło projektowi utworzenia europejskiego portfela tożsamości cyfrowej. To narzędzie, które ma ułatwić obywatelom Unii Europejskiej identyfikację i uwierzytelnianie w internecie. Dzięki niemu mają zyskać zdalny dostęp do usług publicznych i prywatnych, a także móc wygodnie podpisywać dokumenty online. Aby przyjęte wczoraj rozporządzenie mogło wejść w życie, musi być jeszcze zatwierdzone przez Radę Unii Europejskiej.
Źródło: Cashless.pl
Albo licencja albo blokada – dostawców usług krypto czeka nowy rozdział
Światło dzienne ujrzała pierwsza wersja projektu ustawy o kryptoaktywach. Nadzór nad rynkiem w Polsce ma przejąć Komisja Nadzoru Finansowego. Akt przewiduje m.in. opcję blokowania na poziomie dostawców internetu dostępu do interfejsów podmiotów prowadzących działalność bez wymaganego zezwolenia.
Źródło: Bankier.pl
Globalny dług publiczny w 2024 roku będzie o ponad 50% wyższy niż przed pandemią
Eksperci S&P Global Ratings prognozują, że w 2024 roku 137 ocenianych przez agencję państw zaciągnie na rynkach finansowych długoterminowy dług równowartości 11,5 bln dol. Jest to wzrost o 8% w stosunku do 2023 r. i o ponad 50% powyżej poziomów odnotowanych przed pandemią.
Źródło: Bank.pl
Zobacz też:
Banking dziś i jutro | Przegląd sektora bankowego | Luty 2024