Przegląd sektora bankowego | Banking dziś i jutro | Luty 2024
Apel sektora bankowego w sprawie wakacji kredytowych i Funduszu Wsparcia Kredytobiorców
Z dużym niepokojem przyjmujemy decyzję rządu o przedłużeniu tzw. wakacji kredytowych, w swej istocie będących formą wywłaszczenia. Zaproponowane rozwiązania – nawet przy założeniu wprowadzenia ograniczeń dostępowych – oceniamy jako szkodliwe nie tylko dla kondycji sektora bankowego, ale przede wszystkim dla milionów klientów banków i gospodarki kraju. Ponowne użycie tego instrumentu w nowych realiach politycznych utrwala niebezpieczną tendencję nieuzasadnionych oczekiwań społecznych co do możliwości niewykonywania umów podważając, tym samym, zaufanie do stabilności prawa, które jest podstawą bezpiecznej bankowości.
Źródło: Związek Banków Polskich
Rozbrajamy mity na temat wakacji kredytowych. Nowy program kopiuje złe rozwiązania
Zdolność kredytowa nie ucierpiała, pieniądze trafiały w głównej mierze do osób zamożnych i tylko niewielka część klientów faktycznie potrzebowała wsparcia. To główne wnioski płynące z danych o powszechnych wakacjach kredytowych, które wprowadzono w latach 2022-2023. Rządzący nie odrobili lekcji, bo szykowane na 2024 r. nowe moratoria będą podobne.
Źródło: Business Insider
BIK: liczba wniosków o kredyt mieszkaniowy spadła w styczniu o ponad 50 proc.
W styczniu 2024 r. o kredyt mieszkaniowy wnioskowało 22,58 tys. potencjalnych kredytobiorców, co przekłada się na wzrost w ujęciu rocznym o 70,3 proc. Jednak w stosunku do grudnia 2023 liczba wniosków spadła o ponad 50 proc. – podało w piątek Biuro Informacji Kredytowej.
Źródło: Puls Biznesu
Banki gotowe do rozmów o zmianach w podatku Belki. Mają propozycję dla innej daniny
Banki są otwarte na zmiany w opodatkowaniu oszczędności ich klientów. Liczą też na modyfikację obciążającego je podatku bankowego. Prezes ZBP przyznaje, że jest realistą i nie ma oczekiwania na zniesienie czy zawieszenie daniny.
Źródło: Business Insider
Banki nie potrzebują pieniędzy klientów. Wysokich procentów na lokatach nie będzie
Nawet jeśli stopy procentowe w Polsce spadną, banki będą mogły spokojnie zarabiać, choć niektóre z nich zżymają się na tę sytuację – w końcu nie po to jesteśmy. To fakt – nie po to są. Mają gigantyczną nadpłynność, ogromne zasoby depozytów i na dobrą sprawę o pieniądze klientów wcale nie muszą zabiegać. Do niczego nie są im potrzebne, bo wciąż nie ma popytu na kredyt.
Źródło: Interia.pl
Złudne poczucie rozwiązania problemu. Frankowe koszty jeszcze potrwają
Wprawdzie kolejne banki mają już na tyle dużo rezerw frankowych, że ich wartość zrównała się z czynnym portfelem tych spornych kredytów mieszkaniowych, to nie oznacza to jeszcze końca odkładania pieniędzy z powodu przegrywanych spraw. Jednak w tym roku koszty z tym związane powinny być już niższe. Pod warunkiem że nie spełni się negatywny scenariusz.
Źródło: Business Insider
Polskie banki na celowniku hakerów. Dochodzi do 160 incydentów dziennie
Klienci korzystający z usług bankowości elektronicznej znajdują się pod niestannym ostrzałem hakerów. Jak się jednak okazuje, cyberprzestępcy nie ustają w atakach na same banki. Firma Check Point ujawnia, że w Polsce codziennie dochodzi do 160 tego typu incydentów.
Źródło: Bankier.pl
Mocne banki w Polsce, słabe techy na Wall Street
Dzisiaj obserwujemy bardzo ciekawą sytuację na rynkach finansowych. Z jednej strony widać spore spadki na Wall Street w odpowiedzi na wyniki spółek technologicznych z Wall Street, a z drugiej strony bardzo mocne ożywienie na GPW, motywowane przede wszystkim sektorem finansowym. Do tego wszystkiego obserwujemy słabość dolara po ważnych danych z USA, tuż przed ważną decyzją Fed na temat wysokości stóp procentowych.
Źródło: Parkiet
Tureckie banki zrywają z Rosją. Odrzucają przelewy, likwidują konta
Od początku roku tureckie banki zaczęły masowo wstrzymywać się z realizacją płatności z Rosji. Zwracają też już przyjęte pieniądze na dostawę produktów. Dotąd Turcja była głównym krajem, przez który dostarczano do Rosji towary objęte sankcjami.
Źródło: Rzeczpospolita
Zobacz też:
Banking dziś i jutro | Przegląd sektora bankowego | Styczeń 2024