Sporne hipoteki z WIBOR-em. Rzecznik Finansowy pozostawił obie strony bez satysfakcji
Wzrost stóp procentowych spowodował, że niektórzy kredytobiorcy mieszkaniowi płacą nawet dwukrotnie wyższe raty. Trwają więc próby podważania złotowych hipotek ze zmiennym oprocentowaniem opartym o WIBOR i sporo emocji wywołał wydany przez Rzecznika Finansowego tzw. istotny pogląd w sprawie takich kredytów. Kancelarie reprezentujące kredytobiorców na jego podstawie próbują pozyskać klientów, ale przedstawiciele banków zachowują spokój. (…)
— Opinia RF, choć trafia na nośny medialnie grunt, to nie stanowi w tej debacie rewolucji. Jednak niewątpliwie zupełnie niepotrzebnie podnosi temperaturę sporu – ocenia Tomasz Leśko, radca prawny z kancelarii Kochański & Partners.
Źródło: Business Insider
Europejskie banki protestują przeciwko narzucaniu im zasad ESG
W ubiegłym tygodniu Europejska Federacja Bankowa (EBF) oświadczyła, że europejskie banki nie będą w stanie konkurować ze swoimi amerykańskimi rywalami, jeśli organy regulacyjne będą narzucać zasady ESG, które banki amerykańskie mogą ignorować.
Źródło: Bank.pl
VeloBank sprzedany za ponad miliard zł. Kupił go amerykański fundusz
Amerykański fundusz Cerberus podpisał dziś przedwstępną umowę nabycia 100 proc. akcji VeloBanku – podał Bankowy Fundusz Gwarancyjny. VeloBank to następca poddanego przymusowej restrukturyzacji Getin Noble Banku.
Źródło: Rzeczpospolita
Banki łatwiej pozbędą się niespłacanych kredytów
Banki łatwiej pozbędą się ciążących im umów kredytowych zawartych z dłużnikami, którzy popadli w finansowe tarapaty. To główny cel opublikowanego przez Ministerstwo Finansów projektu ustawy o podmiotach obsługujących kredyty i nabywcach kredytów.
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna
Banki ostro zabrały się za sprawdzanie Polaków. Co się dzieje?
W ubiegłym roku, banki i przedsiębiorcy skierowali swoją uwagę na Rejestr Dłużników BIG InfoMonitor, sprawdzając tam aż 8,15 mln osób. Co ciekawe, niektóre z tych osób były weryfikowane nie tylko raz, ale kilkukrotnie.
Źródło: WP
Banki „za duże, by upaść”. Eksperci apelują: Potrzebna większa czujność
Eksperci Międzynarodowego Funduszu Walutowego wzywają nadzorców bankowych, żeby nie odpuszczali bankom i wzmogli czujność. Zwycięstwo Donalda Trumpa w wyborach prezydenckich w USA, oprócz całej litanii nieszczęść, mogłoby przynieść jeszcze jedno – to, że system finansowy na świecie stałby się mniej bezpieczny, a za bankructwa kolosów finansowych znowu zaczęliby płacić zwykli ludzie, jak półtorej dekady temu.
Źródło: Interia
Ministerstwo Finansów rezygnuje z integracji kas z terminalami. Odpowiednie przepisy znajdą się w ustawie o KSeF.
O tym, że resort finansów skłania się do rezygnacji z kontrowersyjnej innowacji, było wiadomo od jesieni ubiegłego roku, gdy zapowiedź tego padła w wypowiedzi urzędników MF udzielonej mediom Wygląda na to, że operatorzy terminali płatniczych nie będą zmuszeni do integrowania obsługiwanych przez siebie urządzeń z kasami fiskalnymi. Tak przynajmniej wynika z opublikowanego przez resort finansów dokumentu, dotyczącego zmian w zakresie Krajowego Systemu e-Faktur.
Źródło: Cashless.pl
Zobacz też:
Banking dziś i jutro | Przegląd sektora bankowego | Marzec 2024