Zaznacz stronę

The Right Focus

1/2023
Luty The Right Focus Okładka

Podsumowanie 2022 i oczekiwanie na to, co przyniosą nadchodzące miesiące to temat przewodni styczniowego wydania naszego newslettera.

Zmiany w Kodeksie pracy i prawie spółek handlowych z pewnością zainteresują przedsiębiorców, którzy z jednakową uwagą powinni śledzić także informacje dotyczące nowych regulacji w zakresie raportowania ESG. Oraz to, co w obszarze cyberbezpieczeństwa i nowych technologii szykuje m. in. Unia Europejska.

Bo chociaż terminy wydają się być jeszcze odległe warto już dziś analizować, jak mogą wpływać na funkcjonowanie biznesu.

W nowy rok wejdziemy niewątpliwie pod znakiem waloryzacji w branży budowlanej. Zmiany i to poważne szykują się też w procedurze cywilnej.

Czy jednak będą zmianami na lepsze?  Warto wyrobić sobie własny pogląd w tej sprawie.

Koniec roku podsumowuje na pewno właściciel luksusowej marki Hermes, który od pewnego czasu walczy z naruszeniem praw do znaków towarowych w Metaverse. Czy w 2023 r. będziemy świadkami rosnącej liczby takich spraw?

O tym wszystkim przeczytacie w najnowszym  #TheRightFocus.

Przegląd regulacji technologicznych w 2022 roku

Zanim przystąpi się do realizacji noworocznych postanowień warto zacząć od chwili refleksji nad rokiem minionym. Rok 2022 był obfity, jeśli chodzi o regulacje na unijnym rynku nowych technologii, przychodzimy więc z jego krótkim podsumowaniem. Poniżej przedstawiamy wybrane przez nas najważniejsze wydarzenia oraz prawodawcze inicjatywy, które pojawiły się w 2022 roku, i które znacząco wpłyną na dalsze międzynarodowe i krajowe regulacje w dziedzinach IP/IT.

czytaj dalej

Nowy rok pod znakiem waloryzacji

Najpierw przestoje i ograniczenia dostaw związane z pandemią, potem podobne problemy wynikające z wojny w Ukrainie, a do tego narastające od lat wzrosty cen materiałów i pędząca inflacja.

czytaj dalej

Zmiany w prawie spółek handlowych na przełomie roku 

W 2022 roku treść Kodeksu spółek handlowych uległa dość istotnym zmianom. Wprowadzono, między innymi, tzw. prawo holdingowe, regulujące zasady funkcjonowania grup spółek, o czym pisaliśmy w artykule pt. Kontrowersyjna nowelizacja KSH. Na przełomie 2022 i 2023 roku spodziewamy się kolejnych zmian w Kodeksie.

czytaj dalej