W sierpniu br. zostanie uruchomiony program wsparcia przemysłowych przedsiębiorstw energochłonnych. Budżet programu wynosi 5,5 mld zł. Przedsiębiorstwa mogą uzyskać wsparcie nawet do 40 mln EUR.
Przedsiębiorstwa uprawnione do ubiegania się o dofinansowanie kosztów zakupu energii elektrycznej
Przedsiębiorcy prowadzący energochłonną działalność przemysłową w Polsce, spełniający dwa podstawowe warunki:
- Ponoszący koszty zakupu energii elektrycznej lub gazu ziemnego w 2021 r., stanowiące łącznie co najmniej 3 proc. wartości produkcji sprzedanej
- Prowadzący w ostatnim zamkniętym roku obrotowym przeważającą działalność (stanowiącą co najmniej 50 proc. przychodów), w co najmniej jednej podklasie Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD), zawartej w sekcjach „B” (górnictwo i wydobywanie) lub „C” (przetwórstwo przemysłowe)
Wysokość i warunki uzyskania dofinansowania
Program zakłada wsparcie w formie podstawowej i zwiększonej.
Pomoc podstawową będzie mogło uzyskać przemysłowe przedsiębiorstwo energochłonne, którego przeważająca działalność znajduje się w katalogu „B” lub „C” PKD, a koszty energii elektrycznej i gazu ziemnego w 2021 r. wyniosły co najmniej 3 proc. wartości produkcji
Przez wartość produkcji sprzedanej należy rozumieć przychód uzyskany ze sprzedaży własnych wyrobów, robót i usług (bez podatku VAT), pomniejszony o podatek akcyzowy i powiększony o dotacje otrzymane do produktu. Wartość ta nie obejmuje wartości produktów i usług sprzedanych, które nie były wytworzone przez przedsiębiorcę, lecz zostały zakupione od dostawców zewnętrznych w celu odsprzedaży.
Wysokość wsparcia przewidziano na poziomie 50 proc. kosztów kwalifikowanych do 4 mln EUR, liczonych łącznie dla wszystkich przedsiębiorstw powiązanych zarejestrowanych w Polsce.
Pomoc zwiększoną będzie mogło uzyskać przedsiębiorstwo spełniające także poniższe dodatkowe warunki:
- Prowadzi przeważającą działalność w branżach określonych przez Komisję Europejską jako szczególnie narażone na utratę konkurencyjności (m.in. działalność wydobywcza, górnicza, energochłonna produkcja przemysłowa)
- W 2023 r. odnotowało ujemny wynik finansowy EBITDA lub spadek tego wskaźnika o 40 proc. względem 2021 r.
- Do końca I kwartału 2024 r. przedstawi plan zwiększenia efektywności energetycznej, którego koszty realizacji wyniosą co najmniej 30 proc. otrzymanej pomocy
Ograniczenia i wyłączenia
Przedsiębiorcy uprawnieni (w okresie wnioskowanym) do zakupu energii elektrycznej po ustalonej cenie maksymalnej na podstawie ustawy z 27 października 2022 r. o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców w 2023 roku, będą mogli wnioskować o pomoc jedynie z tytułu kosztów zakupu gazu ziemnego. Wsparcia nie będą mogli uzyskać przedsiębiorcy, którzy zalegają z zapłatą podatków stanowiących dochód budżetu państwa i składek na ubezpieczenia społeczne oraz przedsiębiorcy objęci sankcjami nałożonymi w związku z agresją Rosji na Ukrainę.
Termin i tryb złożenia wniosku
Termin na złożenie wniosku będzie wynosił 14 dni. Wnioski będą składane elektronicznie w dwóch turach (w sierpniu i lutym 2024 r.) za pośrednictwem strony Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW). Wypłata środków ma nastąpić w okresie dwóch miesięcy od rozpoczęcia naboru w dwóch turach – za pierwsze i za drugie półrocze 2023 r. w formie refundacji, zaś pomoc zwiększona w formie zaliczki za cały 2023 r.
Masz pytania? Skontaktuj się z autorami