Zgodnie z zasadami podatkowymi Adama Smitha, podatki powinny być równe, pewne, dogodne i tanie. Zasady te wciąż pozostają aktualne. Czy jednak reforma systemu podatkowego w ramach Polskiego Ładu rzeczywiście wypełnia te obietnice?
Konkurencyjność współczesnych gospodarek bez wątpienia jest pochodną dobrze przemyślanego (i spisanego) systemu podatkowego. Przepisy podatkowe powinny być proste i przejrzyste, a także stabilne i jasne w interpretacji. Wysoki stopień skomplikowania regulacji podatkowych oraz funkcjonowanie licznych wyjątków i preferencji przekłada się na duży koszt obsługi systemu przez przedsiębiorców, a w rezultacie – na obniżenie ich efektywności.
„Celem projektowanej ustawy jest stworzenie przyjaznego i sprawiedliwego systemu podatkowego, który pozwoli Polsce na zajęcie dominującej pozycji w wyścigu o inwestycje, będącego efektem procesu zmiany globalnych łańcuchów dostaw.”
Czy jednak reforma systemu podatkowego w ramach Polskiego Ładu rzeczywiście wypełnia te obietnice?
Autorką artykułu jest Agata Dziwisz, Partner i Szef Praktyki Prawa Podatkowego. Pełna treść artykułu dostępna jest na stronie Forbes.