Bez wątpienia branża New Tech jest dzisiaj na fali wschodzącej, również w obszarze fuzji i przejęć (M&A). Ostatnia nowelizacja Kodeksu spółek handlowych wprowadziła nową formę podziału spółki – przez wyodrębnienie – i uregulowała proces podziału transgranicznego. Sprawdzamy, jak te zmiany wpłyną na dotychczasową praktykę transferów technologicznych.
Wykorzystanie potencjału innowacji. Giganci i start-upy
Rozwój branży technologicznej odbywa się z wykorzystaniem międzynarodowego transferu technologii, którego nieodzownym aspektem są fuzje i przejęcia (M&A).
Najwięksi rynkowi gracze swoje innowacyjne projekty opierają bowiem nie tylko na prowadzeniu własnych badań, ale również na współpracy z mniejszymi podmiotami. Bogactwo zasobów rozwiniętych przedsiębiorstw nie powinno zatem przyćmiewać istotnej roli, jaką, w procesie globalizacji technologicznej, odgrywają startupy i inne zwinne firmy stawiające swoje pierwsze biznesowe kroki.
Fuzje i przejęcia jako narzędzie transferu technologii
W praktyce, procesowi komercjalizacji własności intelektualnej często towarzyszy tworzenie spółek celowych. Dotychczas transfer IP wraz z otaczającą ją infrastrukturą obywał się w ramach aportu zorganizowanej części przedsiębiorstwa do spółki SPV.
Alternatywą dla tego rozwiązania niewątpliwie stanie się nowy tryb podziału spółek, w którym do wyodrębnienia części działalności, do spółki bezpośrednio zależnej od spółki tego dokonującej, będzie można doprowadzić w ramach jednej czynności. A to znacząco ułatwi reorganizację.
Wyodrębnienie wyspecjalizowanej spółki celowej będącej nośnikiem technologicznego know-how będzie też niemałą zachętą dla potencjalnych inwestorów.
Nowelizacja KSH wprowadziła także do polskiego porządku prawnego proces podziału transgranicznego. Tym samym, wewnętrzne reorganizacje w ramach działalności technologicznych przedsiębiorstw uzyskały możliwość zagranicznej ekspansji, stając się globalnym nośnikiem transferu technologii.
Wyzwania i szanse branży New Tech
Fuzje i przejęcia przyczyniają się do szybszego rozwoju technologii oraz zwiększenia konkurencyjności firm na globalnym rynku. Sprzyjają wielopłaszczyznowemu transferowi technologii, stanowiąc narzędzie współdzielenia wiedzy, doświadczeń oraz środków.
Jednocześnie branża New Tech będzie musiała zmierzyć się z wieloma wyzwaniami i pokonać całkiem sporo barier, które mogą stanąć na drodze temu procesowi. Do ich grona należy zaliczyć choćby różnice kulturowe czy prawno-regulacyjne. Już samo zapewnienie odpowiedniego poziomu ochrony własności intelektualnej stanowi nie lada wyzwanie.
Jednak, nawet w obliczu nieuniknionych trudności, jedno jest pewne. Nowe metody krajowych oraz międzynarodowych reorganizacji z całą pewnością odegrają istotną rolę w transakcjach technologicznych, które w niedalekiej przyszłości zdominują rynek M&A.
Źródło: Prawo.pl
Data: 15.01.2024
Masz pytania? Skontaktuj się z nami