Każdego roku Polska przeznacza na zakupy w ramach zamówień publicznych blisko 45 mld euro. Najbliższe lata będą w Polsce czasem rewolucyjnych zmian w zakresie infrastruktury i energetyki, dlatego spodziewamy się, że w niedalekiej przyszłości polski sektor publiczny utrzyma, a nawet podniesie poziom wydatków na te cele. Kluczowymi motorami tych przemian są odbudowa polskiej gospodarki po pandemii COVID-19, ograniczanie emisyjności, digitalizacja oraz coraz powszechniejsze wdrażanie praktyk ESG.
Rozwój sektora energetycznego w Polsce skierowany będzie w najbliższych latach na realizację celów unijnej polityki klimatyczno-energetycznej. Do 2040 r. planuje się przeznaczyć do 340,5 mld EUR na przestawienie polskiej gospodarki na zero-emisyjność netto.
Z kolei w sierpniu 2021 r. rząd ogłosił program budowy dróg krajowych, w ramach którego do 2030 r. na projekty ujęte w tym programie planuje się przeznaczyć łącznie ok. 62 mld EUR.
Natomiast łączna wartość przedsięwzięć planowanych w polskim sektorze kolejowym do 2030 r. wyniesie niemal 42,5 mld EUR.
Jeżeli chcieliby Państwo uzyskać więcej informacji na temat tych i innych projektów, zachęcamy do lektury naszego raportu na temat inwestycji planowanych w Polsce na lata 2022-2023 w sektorach infrastruktury drogowej, kolejowej i energetycznej.
Aby otrzymać raport skontaktuj się z autorem