Stanowisko UKNF dot. zagadnień prawnych i ekonomicznych zw. ze wskaźnikiem referencyjnym WIBOR
Urząd Komisji Nadzoru Finansowego (UKNF) prezentuje stanowisko dotyczące zagadnień prawnych i ekonomicznych związanych z umowami o kredyt hipoteczny w walucie polskiej, w których stosowany jest wskaźnik referencyjny stopy procentowej WIBOR. Stanowisko zostało przygotowane w związku z wypowiedziami pojawiającymi się w przestrzeni publicznej, w których podważa się wiarygodność i legalność wskaźnika referencyjnego WIBOR. Stanowisko może zostać wykorzystane jako opinia UKNF w postępowaniach sądowych dotyczących umów o kredyt hipoteczny w walucie polskiej, w których stosowany jest wskaźnik referencyjny WIBOR.
Źródło: UKNF
Pogorszenie jakości kredytów CHF to efekt zaprzestania spłaty rat po wejściu w spór sądowy
Główną przyczyną ostatniego pogorszenia jakości portfela mieszkaniowych kredytów CHF może być zaprzestanie spłacania rat przez klientów, którzy weszli w spór sądowy z bankiem – ocenia Sławomir Nosal, lider Zespołu Analiz BIK.
Źródło: Bankier.pl
Wkrótce czternaście banków będzie oferować Bezpieczny Kredyt 2%, Konta Mieszkaniowe działają już w dwóch bankach
Przez pierwszych 20 dni funkcjonowania programu „Bezpieczny Kredyt 2%” do banków złożono niemal 11,5 tysiąca wniosków – podkreśliła wiceprezes Związku Banków Polskich, Agnieszka Wachnicka, podczas lipcowej konferencji prasowej tej organizacji. W tym samym czasie zawarto 223 umowy kredytowe, co biorąc pod uwagę przewidziany w prawie, 21 dniowy okres na rozpatrzenie wniosku, uznać należy za potwierdzenie dużej sprawności działania instytucji finansowych.
Źródło: Bank.pl
Z programu „Bezpieczny kredyt 2%” może chcieć skorzystać nawet 28 proc. obywateli – wynika z szacunków BIK
Pierwsze półrocze roku na rynku kredytowym można podzielić na dwa okresy, słaby pierwszy kwartał i drugi, mocniejszy z wyraźną odbudową akcji kredytowej. BIK przewiduje, że III i IV kw. będzie się charakteryzował dalszą poprawą nastrojów, a przyczynić ma się do tego program „Bezpieczny kredyt 2%”, z którego chcieć skorzystać może nawet 28 proc. obywateli.
Źródło: Strefainwestorow.pl
„Bezpieczny kredyt 2 proc.” a nieintencjonalne przekroczenie limitów ustawowych. Bank może zablokować dopłaty
„Bezpieczny kredyt 2 proc.” ma ustawowo określone maksymalne kwoty finansowania i wkładu własnego. Co jednak w sytuacji, gdy klient nieintencjonalnie przekroczy takie limity? Teoretycznie może się to zdarzyć, jeśli kupujemy mieszkanie od dewelopera – firma po zakończeniu budowy może nam oddać o metr czy dwa większy lokal i zażądać dopłaty. Na to pytanie odpowiada ekspert.
Źródło: Bankier.pl
Żegnamy siódemkę? Hipoteki ze stałą stopą tanieją
Stawki proponowane kredytobiorcom zdecydowanie ruszyły w dół. Jeszcze kilka miesięcy temu na kredyt hipoteczny z oprocentowaniem poniżej 7 proc. nie można było liczyć w żadnym z banków. W sierpniu taką ofertę z okresowo stałą stawką ma kilka instytucji.
Źródło: Bankier.pl
Banki wróciły do łask inwestorów
Po dużych przecenach od wiosny do połowy października 2022 r. nie ma już śladu, nawet wyrok TSUE w sprawie kredytów CHF nie popsuł mocno nastrojów na rynku. Ale dalszych spektakularnych wzrostów nikt się nie spodziewa.
Źródło: Rzeczpospolita
Cykl podwyżek stóp w strefie euro bliski końca?
Główna stopa procentowa Europejskiego Banku Centralnego wzrosła do 4,25 proc., czyli tak jak oczekiwano. To, czy do podniesienia stóp dojdzie również we wrześniu, jest jednak bardzo niepewne.
Źródło: Rzeczpospolita
Walka z e-wyłudzeniami i łatwiejszy dostęp do gotówki, czyli kolejna płatnicza rewolucja na horyzoncie. Oto co przyniesie PSD3
Kolejne wersje unijnej dyrektywy dotyczącej płatności zawsze przynosiły ze sobą duże zmiany. Pierwsza oddzieliła bankowość od usług płatniczych, druga – m.in. otworzyła drogę do wykorzystania danych ukrytych do tej pory w bankowych „sejfach”. Podsumowujemy, co wnosi ze sobą trzecia edycja PSD.
Źródło: Bankier.pl
Krzysztof Pietraszkiewicz: Są obszary, w których działalność banków jest przeregulowana, są takie, gdzie są złe regulacje, są obszary, w których regulacji brakuje
Źródło: GDP
Inteligentne roboty zrealizowały już 220 mln zadań w PKO Banku Polskim
W nieco ponad rok roboty zrealizowały w PKO Banku Polskim 100 mln zadań, co oznacza dwukrotne przyspieszenie robotyzacji w porównaniu z poprzednimi latami. Liczba zrobotyzowanych działań przekroczyła już 220 mln. Bank wykorzystuje roboty, by szybciej i sprawniej obsługiwać klientów, m.in. w ramach programu wakacje kredytowe, a także aby tworzyć i udostępniać nowe produkty oraz usługi.
Źródło: PAP
Masz pytania? Sprawdź, jak wspieramy banki i instytucje finansowe.
Zobacz też:
Banking dziś i jutro | Przegląd sektora bankowego | Lipiec 2023