Zachowanie płynności finansowej firm wobec zobowiązań podatkowych
Dnia 31 marca 2020 roku Sejm przyjął tzw. „Tarczę antykryzysową”. Dodatkowo wydane zostały rozporządzenia wykonawcze do Tarczy.
Niestety, ułatwienia przewidziane w Tarczy w zakresie odroczenia płatności podatków oraz wypełniania innych obowiązków wynikających z przepisów podatkowych są bardzo skromne.
Zdajemy sobie sprawę, że w dzisiejszej trudnej sytuacji obowiązki te mogą okazać się decydujące dla dalszego prowadzenia działalności gospodarczej. Dlatego przygotowaliśmy poniższe podsumowanie co do możliwości, którymi dysponują Państwo w tym zakresie:
Odroczenie podatku lub umorzenie zaległości podatkowych
- Przepisy Ordynacji podatkowej pozwalają na odroczenie terminu płatności podatku, a nawet już istniejącej zaległości podatkowej (wraz z odsetkami).
- W uzasadnionych przypadkach, organ podatkowy może również umorzyć istniejące już zaległości podatkowe (wraz z odsetkami).
- Dla zastosowania tych możliwości Podatnik musi złożyć wniosek do odpowiedniego organu podatkowego.
- Wniosek musi być odpowiednio uzasadniony ważnym interesem podatnika lub interesem publicznym.
Rozłożenie zobowiązań na raty
- Podatnicy mogą się również starać o rozłożenie przyszłych zobowiązań podatkowych lub istniejących zaległości podatkowych (wraz z odsetkami) na raty.
- Również w tym wypadku Podatnik musi złożyć wniosek do właściwego organu podatkowego, który musi być odpowiednio uzasadniony ważnym interesem podatnika lub interesem publicznym.
Opłata prolongacyjna
- Przepisy Tarczy przewidują możliwość uzyskania zwolnienia z obowiązku naliczania opłaty prolongacyjnej – w niektórych przypadkach.
- Wniosek o ograniczenie poboru zaliczek.
- Podatnik może zawnioskować o czasowe zawieszenie obowiązku pobierania zaliczek na podatek.
- Wniosek nie jest ograniczony czasowo i nie jest obarczony opłatą prolongacyjną.
- Uwolnione środki mogą zostać wykorzystane do spłacenia innych bieżących zobowiązań.
Co istotne, Dyrektorzy Izb Administracji Skarbowej otrzymali wytyczne dotyczące udzielania ulg podatkowych w przypadku wystąpienia przesłanki koronawirusa. Wytyczne zawierają instrukcje co do preferencyjnego traktowania przedsiębiorców z niektórych branż (np. transport, turystyka, kultura, gastronomia, usługi fryzjerskie i kosmetyczne, kultura fizyczna, fitness, salony odnowy). Oznacza to, że wnioski o udzielenie ulg przez firmy niemieszczące się w zakresie tych branż powinny być szczególnie precyzyjnie uzasadnione.
Odroczenia na podstawie Tarczy
- Odroczenie do dnia 31 maja 2020 roku terminu zapłaty CIT oraz złożenia deklaracji CIT-8 (dla niektórych podatników do 31 lipca 2020 roku).
- Odroczenie do dnia 1 czerwca 2020 roku terminu płatności zaliczek na PIT pobranych przez płatnika za marzec oraz kwiecień 2020 roku z tytułu wynagrodzeń.
- Odroczenie do dnia 20 lipca 2020 roku terminu płatności podatku od przychodów.z budynków należnego za miesiące marzec-maj 2020 roku.
- Potencjalne wprowadzenie zwolnienia, obniżenia podatku od nieruchomości lub przedłużenia terminu zapłaty rat tego podatku przez Radę Gminy.
Pomagamy Klientom w bieżących sprawach podatkowych, w tym również związanych z koniecznością przygotowania biznesu do nowych realiów prowadzenia działalności w czasach pandemii COVID – 19 oraz w efektywnym pozyskiwaniu ulg podatkowych.
SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI
Agata Dziwisz
Adwokat, Partner, Szef Praktyki Prawa Podatkowego
T: +48 668 886 370
E: a.dziwisz@kochanski.pl