The Lawyer European Awards 2022 | Zdobyliśmy nagrodę The Best Innovative Technology Initiative
Ranking The Lawyer to święto prawniczej doskonałości, jedna z najważniejszych nagród, jakie mogą otrzymać prawnicy, kancelarie, projekty czy inicjatywy. Wyróżnieniem jest już sama nominacja, a w tym roku nasza kancelaria otrzymała ich aż trzy. I to w najważniejszych, z naszej perspektywy, kategoriach – Managing Partner of the Year, The Best ESG Initiative oraz The Best Innovative Technology Initiative. I właśnie w tej ostatniej zdobyliśmy główną nagrodę, pokonując niebywale silnych, międzynarodowych konkurentów. Tym samy potwierdziliśmy, że w Polsce jesteśmy numerem 1 jeśli chodzi o prawnicze projekty z obszaru Metaverse.
Jesteśmy numerem 1 w Metaverse
Nagrodę w kategorii The Best Innovative Technology Initiative przyznano nam za kształtowanie prawnego i społecznego środowiska wokół Metaverse, za bycie pionierem i liderem opinii, za nasze zaangażowanie w podnoszenie świadomości oraz za to, że pomagamy naszym klientom w pełni wykorzystywać ich potencjał na tym nowym i bardzo ważnym rynku.
„Nagrodę w kategorii The Best Innovative Technology Initiative przyznaje się najlepszym w Europie kancelariom za skuteczne wykorzystanie technologii do rozszerzenia zakresu oferowanych usług. Kochański & Partners wykazała się nowatorskim sposobem myślenia i innowacyjnością, okazując się liderem w rozwoju środowiska prawnego Metaverse w Polsce” – powiedzieli przedstawiciele The Lawyer podczas gali wręczania statuetki w Londynie.
Metaverse to już globalny megatrend
Metaverse rozwija technologie AR/VR, łącząc je z innymi technologicznymi megatrendami, takimi jak: AI (sztuczna inteligencja), blockchain, internet rzeczy, edge computing i cloud computing. Nie będzie więc przesadą nazwanie Metaverse gigatrendem, który łączy wszystkie czołowe obecnie technologie w pewną spójną, wirtualną całość.
Całość, która ma za zadanie zbudować najbardziej zaawansowane i ambitne cyfrowe user experience (UX), jakie jesteśmy sobie w stanie wyobrazić. Doświadczenie, w którym zacierać się będą granice pomiędzy tym, co wirtualne, a tym, co realne.
Innowacyjne podejście i rozbudzanie potrzeb klientów w zakresie obecności w Metaverse
Metaverse i rynek kryptowalut w Polsce są obecnie w dużej mierze nieuregulowane. Nie oznacza to jednak, że działają poza prawem. Na całym świecie branża rozwija się szalenie dynamicznie, dlatego określenie właściwych ram prawnych dla emisji kryptowalut i obrotu nimi ma fundamentalne znaczenie dla efektywnego prowadzenia biznesu i inwestycji w tym sektorze.
Nagroda The Lawyer to najlepszy dowód na to, że nasza wiedza i praktyczny know-how wykraczają poza tradycyjne podejście kancelarii prawnych. Dla naszych klientów jesteśmy nie tylko partnerem prawnym, ale także ekspertem biznesowym i technologicznym.
„Mamy doświadczenie w realizowaniu i wspieraniu najbardziej złożonych i strategicznych transakcji technologicznych oraz transferów własności intelektualnej. Jesteśmy tam, gdzie kluczem do sukcesu jest dogłębna znajomość biznesu i potrzeb klientów; szans i możliwości, jakie dają technologie oraz ram nakładanych przez polskie prawo i międzynarodowe regulacje” – mówi Piotr Kochański, Partner Zarządzający.
Co nasz wkład w kształtowanie środowiska Metaverse oznacza dla naszych klientów
Znając biznes naszych klientów od podszewki, jesteśmy świadomi tego, że Metaverse otwiera przed nimi nowe, znaczące możliwości. I chociaż cała branża znajduje się na wczesnym etapie rozwoju, rozumiemy, że to najlepszy moment na zbudowanie silnej pozycji w tym nowym obszarze. Czas ucieka, a konkurencja nie śpi.
Funkcjonalne połączenie rzeczywistości i świata wirtualnego, jakie daje nam Metaverse, pozwala wygenerować niezliczone nowe możliwości biznesowe w niemal każdej branży, które można wykorzystać do realizacji nie tylko celów komercyjnych, ale także społecznych. Wirtualne kino z przyjaciółmi, wirtualne muzeum. Koncert w Metaverse z licytacją gitary na żywo.
Przewiduje się, że do roku 2030 rynek Metaverse, którego wartość już teraz liczona jest w bilionach dolarów, będzie stale rosła.
Wielu naszych klientów powoli uświadamia sobie tę nową szansę. Inni zaś zaczynają rozumieć, że to najlepszy moment na wejście w nową rzeczywistość biznesową – na wzrost, rozwój i globalizację usług. Wszyscy oni, podobnie jak uczestnicy rynku, wiedzą, że jesteśmy właściwym doradcą na właściwym rynku.
„Bo bardzo aktywnie pracujemy nad tym, aby te technologie były zrozumiałe dla klientów, rozwijały ich biznes i gwarantowały najwyższe bezpieczeństwo. I żeby polskie firmy i startupy technologiczne były na świecie rozpoznawalnymi, silnymi brandami” – podkreśla Piotr Kochański.
Pionier na polskim rynku Metaverse i lider opinii, który nie boi się podważać status quo
Publikując pierwszy w Polsce kompleksowy raport na temat Metaverse (który jest efektem pracy prawników z aż dziewięciu praktyk), zadaliśmy najbardziej nurtujące nas pytania, takie jak: „Co tak naprawdę oznacza Metaverse dla biznesu?”, „Jakie zmiany prawne będzie za sobą pociągał rozwój Metaverse?”, „Kto może odnieść sukces w nowej rzeczywistości?” i udzieliliśmy szerokich, merytorycznych odpowiedzi.
Pytania te mogą okazać się kluczowe dla przyszłości i rozwoju nowej, zbiorowej, wirtualnej przestrzeni stworzonej przez połączenie rzeczywistości fizycznej i cyfrowej. Przedstawiliśmy perspektywę prawną w różnych obszarach Metaverse, takich jak: prawo własności i web 3.0, reklama, gry, rozrywka, znaki towarowe, AI, dane, NFT, kryptowaluty, rozporządzenie MiCA, scenariusze deepfake i prawo antymonopolowe.
„Wygrana w rankingu The Lawyer to dowód, że nasza wizja i działania, które podejmujemy są właściwe. To nagroda za bycie liderem opinii, aktywne uczestnictwo w kształtowaniu środowiska prawnego, za przyjęcie na siebie roli przewodnika oraz za wszystkie inicjatywy i projekty realizowane albo wspólnie z naszymi klientami, albo z myślą o nich” – podsumowuje Piotr Kochański.
Bo tylko w tym roku byliśmy prelegentami na ponad 30 wydarzeniach i konferencjach oraz autorami kilkudziesięciu komentarzy, artykułów i publikacji.
Zacznijmy rozmawiać o zmianach
Jednym z głównych powodów, dla których jesteśmy postrzegani jako lider opinii, jest nasze zaangażowanie w tworzenie i kształtowanie ram prawnych, w których działają nasi klienci.
Jesteśmy aktywnym uczestnikiem grup roboczych, w tym m.in. Związku Banków Polskich, największej w Polsce samorządowej organizacji zrzeszającej banki i instytucje finansowe.
Świadcząc usługi doradztwa prawnego, tworzymy ramy prawne transformacji technologicznych, jak np. Standard PolishCloud 2.0 – najlepsze normy wdrażania usług publicznych i hybrydowej chmury obliczeniowej.
Mając świadomość tego, że polski ustawodawca nadal jest na bardzo wczesnym etapie analizowania skutków transakcji dokonywanych w walutach wirtualnych, że polskie prawo wciąż nie nadąża za rzeczywistością, a tę legislacyjną lukę próbuje wypełnić administracja podatkowa, przygotowaliśmy kolejny przekrojowy raport, tym razem poświęcony opodatkowaniu krytowalut i NFT oraz wyzwaniom podatkowym w Metaverse
Przedstawiliśmy postulaty legislacyjne dotyczące kierunków opodatkowania cyfrowych aktywów oraz analizę regulacji unijnych i rozwiązań przyjętych w innych krajach, które, naszym zdaniem, mogą pomóc polskiemu ustawodawcy w lepszym zrozumieniu technologii, a w ślad za tym – zachęcić do podjęcia próby wyznaczenia racjonalnego kierunku opodatkowania kryptowalut i NFT.
Naszym celem było bowiem zainicjowanie wśród uczestników rynku szerokiej dyskusji na te tematy. I wzięcie na siebie roli aktywnego jej moderatora.
Nagroda The Lawyer nie tylko za technologie
Oprócz nagrody w kategorii The Best Innovative Technology Initiative, znaleźliśmy się w gronie finalistów The Lawyer European Awards 2022 w kategoriach The Best ESG Initiative i Managing Partner of the Year.
W kategorii Najlepsza Inicjatywa ESG – za wspieranie Ukrainy, w tym za pomoc humanitarną, powołanie Ukrainian Desku, świadczenie pomocy ukraińskim firmom szukającym wsparcia w wojennej rzeczywistości oraz działania kulturalno-oświatowe, w tym na rzecz Polsko-Ukraińsko-Kanadyjskiej Fundacji Stypendialnej KALYNA.
Zaś Piotr Kochański, w kategorii Partner Zarządzający Roku – za wizjonerskie podejście do zarządzania, konsekwentnie realizowaną strategię umacniania i rozwijania naszej kancelarii, w tym skutecznie przeprowadzone rozszerzenie grona partnerów equity, zaangażowanie w aktywności CSR oraz nieustanne łączenie prawa i technologii, m.in. za stworzenie Iraaport – autorskiego systemu informatycznego umożliwiającego zarządzanie firmą prawniczą oraz wdrażanie najnowszych rozwiązań technologicznych i najwyższych standardów bezpieczeństwa.
Co dalej
Nagroda w kategorii The Best Innovative Technology Initiative świadczy o tym, że stajemy się w Polsce kancelarią pierwszego wyboru w zakresie wszystkich aspektów Metaverse. I jesteśmy gotowi na dalsze sukcesy.
Dowiedz się więcej o Metaverse Raport Kochański & Partners
Dowiedz się więcej o raporcie Opodatkowanie kryptowalut, NFT i wyzwania w Metaverse.
Źródło The Lawyer