Nowe możliwości dla japońskiego kapitału w Polsce
Polska Agencja Inwestycji i Handlu oraz firma prawnicza Kochański i Partnerzy opracowały raport przedstawiający szanse dla japońskich inwestorów w Polsce.
Obok Amerykanów i Niemców, Japończycy należą do kluczowych zagranicznych inwestorów w Polsce. W ponad 300 firmach utworzyli oni blisko 40 tys. miejsc pracy, z czego 17 tys., przy wsparciu Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu (wcześniej PAIiIZ). Sektory, w jakie do tej pory japońscy inwestorzy najczęściej angażowali kapitał, to głównie motoryzacyjny, spożywczy czy elektroniczny. W ostatnich latach firmy z Kraju Kwitnącej Wiśni dołączyły do podmiotów inwestujących w rozwój polskiej branży e-mobilności.
Autorzy raportu adresowanego do japońskich przedsiębiorców zauważają, że Polska jest regionalnym hubem nowoczesnych usług dla biznesu, a w blisko 1200 nadwiślańskich centrach SSC/BPO pracuje już ok. 300 tys. ludzi. Argumentami przemawiającymi za lokowaniem w Polsce inwestycji tego typu, również przez japońskie firmy, jest bardzo dobry dostęp do wysoko wykwalifikowanej kadry technicznej i jej etyka zawodowa. Takie czynniki były istotne m.in. dla spółki Fujitsu, która zatrudnia w centrach usług firmy w Polsce już ponad 13 tys. pracowników.
Twórcy publikacji zwracają także uwagę na kwestię efektywności energetycznej, której poprawa ich zdaniem dotyczy wielu gałęzi polskiej gospodarki, a wsparciem dla realizacji inwestycji jest formuła kontraktu na efekt energetyczny. Według autorów raportu obszarem z ogromnym potencjałem inwestycyjnym jest również energetyka, przede wszystkim odnawialna (…)
Pobierz raport (ENG) Pobierz raport (JAP)