Rzecznik TSUE kwestionuje pakiet paliwowy
Wojciech Śliż skomentował w Dzienniku Gazecie Prawnej negatywne stanowiska rzecznika generalnego TSUE w sprawie zaliczek na VAT przy wewnątrzwspólnotowym nabyciu paliw silnikowych
– Istnieje poważna obawa, że brak takich rozwiązań spowoduje powrót do sytuacji, która panowała przed 2017 r., gdy obrót nielegalnym paliwem odpowiadał za prawie 20 proc. wyłudzeń VAT – przestrzega Wojciech Śliż, doradca podatkowy w Kochański i Partnerzy. Ekspert apeluje do resortu finansów, aby w przypadku negatywnego orzeczenia TSUE jak najszybciej znalazł inne skuteczne rozwiązanie problemu. Ministerstwo zapytane przez DGP deklaruje tylko, że analizuje argumentację rzecznika i czeka na rozstrzygający wyrok unijnego trybunału.
– Jeśli TSUE podzieli wnioski rzecznika, to będzie to bardzo zła wiadomość zarówno dla Ministerstwa Finansów, jak i dla branży paliwowej – komentuje Wojciech Śliż.
Zwraca uwagę na to, że zakwestionowany, najistotniejszy element tzw. pakietu paliwowego, czyli obowiązek przedpłaty VAT, okazał się bardzo skutecznym instrumentem ograniczania szarej strefy w obszarze paliw.
– Gdyby mechanizm ten został zakwestionowany przez unijny trybunał, to ministerstwo musiałoby szybko zaproponować inne skuteczne rozwiązanie problemu. Pytanie, czy będzie potrafiło takie rozwiązanie znaleźć – zastanawia się doradca.
Cały artykuł dostępny na stronach Dziennika Gazety Prawnej (dla zarejestrowanych prenumeratorów)