Równouprawnienie płci jest jedną z podstawowych wartości, na których opiera się dążenie do sprawiedliwości, uczciwości i poszanowania praw człowieka w społeczeństwie. Wzmocnienie pozycji kobiet pozwala budować pokojowe społeczeństwo, w którym każdy ma równe prawa. A to z kolei umożliwia uwolnienie i realizację pełnego potencjału życiowego ich członków, co przyczynia się do wzrostu jakości życia w każdej jego dziedzinie, zwiększenia produktywności i innowacyjności oraz zrównoważonego rozwoju. Osiągnięcie równości płci wymaga przy tym zapewnienia wolności słowa, będącej jednym z podstawowych praw człowieka.
Czym jest równouprawnienie płci? I dlaczego jest ważne?
Równouprawnienie to stan, w którym wszyscy ludzie mają równe prawa, obowiązki i szanse. Oznacza jednakowy dostęp do możliwości i zasobów, w tym do edukacji, opieki zdrowotnej, zatrudnienia i udziału w życiu politycznym. Ten egalitaryzm przynosi korzyści wszystkim członkom społeczeństwa, przyczyniając się do wzrostu gospodarczego, spójności społecznej i ogólnego dobrobytu.
Nierówność płci wciąż stanowi globalne wyzwanie – kobiety często bywają marginalizowane i dyskryminowane. Sytuacja ta wpływa nie tylko na życie konkretnych kobiet i mężczyzn, ale także spowalnia wzrost gospodarczy, podnosi poziom ubóstwa, zwiększa przemoc, obniża i utrudnia rozwój. Nierówne relacje społeczne między przedstawicielami różnych płci przekładają się na mniejszą skuteczność prowadzonej polityki, funkcjonowania instytucji i realizowanych procesów, sprawiają także, że wiele osób nie jest w stanie wykorzystywać swojego potencjału, nie ma możliwości podejmowania decyzji i współtworzenia zmian społecznych.
O czym będziemy rozmawiać?
- O wzmacnianiu pozycji kobiet dla osiągnięcia pełnego równouprawnienia
- O nierówności płci, przemocy w rodzinie i przemocy społecznej
- O mechanizmach partycypacyjnych i równej reprezentacji kobiet na wszystkich poziomach i we wszystkich procesach
- O czynnikach społecznych, gospodarczych, kulturowych i politycznych w sprawiedliwym społeczeństwie
- O zależności między równością płci a zatrudnieniem młodzieży w krajach rozwijających się
Prowadząca
Parasto Yari, Chief Human Rights Officer / Prawniczka Pro Bono
Działa-MY