Mamy bogate doświadczenie w obsłudze podmiotów inwestujących na rynku polskim i chińskim. Współpracujemy z czołowymi chińskimi firmami prawniczymi zapewniając naszym klientom najwyższą jakość usług.
China Desk
Dlaczego właśnie Polska?
- Kapitał ludzki: wysoko wykwalifikowana i młoda kadra pracownicza (26,5 mln mieszkańców w wieku poniżej 55 lat).
- Duży rynek wewnętrzny (6. co do wielkości kraj w UE pod względem powierzchni i liczby ludności).
- Rozbudowane zaplecze naukowo-badawcze (1,32 mln studentów; 335 tys. absolwentów rocznie).
- Szybko rozwijająca się infrastruktura (4. miejsce pod względem długości sieć dróg w Europie).
- Otoczenie przyjazne dla biznesu (1. miejsce wśród krajów Europy Środkowo-Wschodniej pod względem atrakcyjności dla zakładania działalności gospodarczej).
- Atrakcyjne zachęty dla inwestorów (do 15 lat bez podatku CIT).
Chińskie przedsiębiorstwa w Polsce
Chińskie przedsiębiorstwa coraz częściej zainteresowane są inwestowaniem w Polsce. Obecnie zarejestrowanych jest ponad 3000 chińskich firm. Według Narodowego Banku Polskiego na koniec 2018 r. pod kontrolą firm chińskich znajdowały się inwestycje w Polsce o wartości prawie 1 mld dolarów, a w samym 2019 r. Chińczycy zainwestowali w Polsce ok. 30 mln dolarów. Na te kwoty składają się przede wszystkim inwestycje z branży produkcyjnej i motoryzacyjnej. Obecnie toczą się również prace nad projektami z zakresu greenfield (m.in. fabryki elektrolitów do akumulatorów i baterii litowo-jonowych).
Polska Agencja Inwestycji i Handlu prowadzi aż 22 projekty z chińskimi inwestorami, m.in. w branży elektromobilności, motoryzacyjnej, maszynowej, usług dla biznesu, tekstylnej, środków transportu, biotechnologicznej i chemicznej. Ich łączna wartość sięga niemal 2,2 mld euro, czyli ok. 10 mld zł, a w najbliższej przyszłości Chińczycy deklarują zatrudnienie ponad 10 tys. osób.
Coraz więcej podmiotów z Chin decyduje się otworzyć fabryki w Polsce, na co wpływa wiele czynników, choćby korzystne położenie i infrastruktura łącząca region z potęgą motoryzacyjną – Niemcami oraz swobodny dostęp do unijnego rynku, niskie koszty wykwalifikowanej siły roboczej czy polityka władz (granty, ulgi podatkowe, wsparcie procesu inwestycji).
Kochański & Partners: Chinese Desk
Dedykowany Zespół China Desk posiada bogate doświadczenie w obsłudze zarówno podmiotów chińskich na rynku polskim, jak i przedsiębiorstw polskich w Chinach. Nasze doświadczenie zdobywaliśmy przy okazji obsługi podmiotów i projektów z branż energetycznej, transportowej, farmaceutycznej czy nowych technologii. Członkowie naszego Zespołu są absolwentami wydziałów prawa zarówno w Polsce, jak i w Chinach, z doświadczeniem życia zawodowego w Chinach. Zrozumienie chińskiej kultury biznesowej i prawnej pozwala na wsparcie przedsiębiorców na każdym etapie działalności, oferując rozwiązania dostosowane do ich potrzeb biznesowych i oczekiwań.
Nasz Zespół jest aktywnym uczestnikiem wszystkich istotnych wydarzeń gospodarczych związanych z Chinami, dzięki czemu może kompleksowo, profesjonalnie i indywidualnie doradzać klientom we wszelkich obszarach prowadzenia działalności biznesowej zarówno w Polsce, jak i w Chinach.
Dr Jacek Kozikowski, LL.M., specjalizuje się w obsłudze projektów z dziedziny energetyki i infrastruktury, w szczególności inwestycji typu greenfield. Jacek odpowiada za relacje chińskie w Kancelarii prowadząc dla chińskich przedsiębiorstw w Polsce projekty w dziedzinie energetyki, transportu i farmacji. Przed dołączeniem do Kancelarii spędził kilka lat w Azji, jest absolwentem studiów doktoranckich w zakresie międzynarodowego prawa inwestycyjnego na Uniwersytecie w Nagoi (Japonia).
Aleksandra Ryżkowska, LL.M., specjalizuje się w doradztwie biznesowym na rzecz polskich i chińskich podmiotów gospodarczych. Absolwentka studiów magisterskich (Master of Laws) w zakresie Chińskiego Prawa Porównawczego na China University of Political Science and Law w Pekinie. Przed dołączeniem do Kochański & Partners pracowała w jednej z największych polskich kancelarii prawnych. Podczas 2-letniego pobytu w Chinach Aleksandra zdobywała również doświadczenie zawodowe odbywając staż w Ambasadzie RP w Pekinie, gdzie skupiała się na polsko-chińskiej współpracy gospodarczej.
Jak możemy pomóc?
Mamy bogate doświadczenie w obsłudze klientów inwestujących na rynku polskim i chińskim. Dzięki dogłębnemu zrozumieniu chińskiej kultury biznesowej oraz znajomości języka, wspieramy przedsiębiorców na każdym etapie działalności oferując rozwiązania dostosowane do ich potrzeb biznesowych i oczekiwań.
Działamy w kluczowych sektorach gospodarki, w których działają chińskie przedsiębiorstwa:
- motoryzacyjnym,
- technologicznym,
- energetycznym,
- spożywczym,
- lotniczym i kolejowym, przemysłu maszynowego,
- badawczo-rozwojowym,
- centr usług wspólnych.
Zapewniamy kompleksowe wsparcie m.in. w obszarze:
- zamówień publicznych
- realizacji inwestycji typu greenfield i brownfield,
- obsługi transakcji,
- pełnozakresowej bieżącej obsługi prawnej i doradztwa biznesowego,
- doradztwa w sprawach pracowniczych i podatkowych
- oceny możliwości skorzystania z zachęt podatkowych, w tym ulgi IP Box oraz ulgi na działalność badawczo-rozwojową B+R,
- pozyskiwania dotacji państwowych.
Wybrane doświadczenia
- Chińska grupa farmaceutyczna
Kompleksowe doradztwo na rzecz chińskiej spółki w zakresie wprowadzenia do obrotu w Polsce produktu generycznego. Reprezentacja chińskiego giganta farmaceutycznego w wejściu na rynek europejski poprzez utworzenie europejskiej bazy operacyjnej w Polsce oraz dystrybucję na terenie Europy Zachodniej, w tym Wielkiej Brytanii, Francji, Włoch, Hiszpanii i Niemiec. Doradztwo obejmowało utworzenie europejskiej struktury korporacyjnej, pełną koordynację europejskich operacji oraz wszystkie aspekty wprowadzania produktów leczniczych na rynek, w tym kwestie regulacyjne, IP, etc. - Chiński fundusz inwestycyjny koncentrujący się na odnawialnych źródłach energii
Kompleksowe doradztwo prawne w związku z jednym z projektów klienta w zakresie farm wiatrowych zlokalizowanych w Polsce. Doradztwo obejmowało uzyskanie decyzji administracyjnych i pozwoleń na budowę związanych z projektem farmy wiatrowej oraz przyłączenie do sieci dystrybucyjnej i krajowej. K&P pomagał Spółce w utworzeniu spółki dystrybucyjnej oraz przygotowaniu dokumentacji niezbędnej do uzyskania koncesji na dystrybucję energii. K&P pomagał również Spółce w przygotowaniu dokumentacji przetargowej oraz reprezentował ją w procesie przetargowym. Ostatecznie K&P wspierała Klienta w negocjacjach z polskim operatorem systemu przesyłowego w zakresie przyłączenia systemu dystrybucyjnego Klienta do krajowej sieci przesyłowej. - Chińska grupa energetyczna
Doradztwo prawne związane z utworzeniem oddziału spółki w Polsce, analiza regulacyjna związana z procesem inwestycyjnym w Polsce. Wsparcie prawne klienta w projekcie EPC dotyczącym budowy elektrociepłowni w Polsce. - Chińska spółka transportu kolejowego i logistyki
Wsparcie klienta w projekcie rozwoju intermodalnego centrum logistycznego w Polsce. Nasze wsparcie obejmowało doradztwo transakcyjne, badanie due diligence docelowej spółki projektowej, doradztwo korporacyjne itp.
Zapraszamy do kontaktu:
Dr Jacek Kozikowski, LL.M.
Radca prawny, Partner, Szef Praktyki Infrastruktura, Koordynator Asian Desk
Aleksandra Ryżkowska LL.M.
Partner, Szef Praktyki Rozwoju Biznesu Międzynarodowego, Head of Chinese Business Desk