Chociaż przepisy o raportowaniu schematów podatkowych (Mandatory Disclosure Rules) dotyczące zarówno schematów krajowych, jak i międzynarodowych (transgranicznych) obowiązują od 1 stycznia 2019 r., to w związku ze specustawą covidową, raportowanie krajowe zostało zawieszone na ponad 3 lata.
1 lipca 2023 r. w Polsce odwołano stan zagrożenia epidemicznego. Zakończył się więc okres zawieszenia, a w konsekwencji najpóźniej do końca sierpnia należało zaraportować wszystkie schematy krajowe.
Skoro więc wznowiono obowiązek raportowania MDRów warto ponownie przyjrzeć się transakcjom realizowanym pomiędzy 31 marca 2020 r. a 31 lipca 2023 r.
Brak dopełnienia obowiązków w tym zakresie skutkuje bowiem odpowiedzialnością karną-skarbową i prawdziwie drakońskimi sankcjami w wysokości od 1.200 do nawet 34,56 mln zł oraz zakazem prowadzenia działalności gospodarczej.
Dlatego zapraszamy na szkolenie, w trakcie którego szczegółowo omówimy zasady, terminy oraz sposób raportowania schematów podatkowych przez poszczególne, zobowiązane podmioty, tj. korzystającego, promotora i wspomagającego.
Przedstawimy również te rodzaje transakcji, które, jak wynika z naszej praktyki, najczęściej stanowią schemat podatkowy podlegający zgłoszeniu.
Agenda
- Wprowadzenie do raportowania schematów podatkowych – cel regulacji i sposób implementacji Dyrektywy DAC6
- Czym są schematy podatkowe (MDR)
- Cechy rozpoznawcze
- Podmioty zobowiązane do raportowania i ich obowiązki
- Terminy na przekazywanie informacji o schematach podatkowych
- Procedura wewnętrzna MDR
- Sankcje za niezaraportowanie schematu podatkowego
Prowadzący
Aleksandra Pizon-Jaworska – Radca prawny, Starszy Prawnik – ma ponad 10-letnie doświadczenie w doradztwie w obszarze prawa podatkowego obejmującego podatek dochodowy od osób prawnych oraz od osób fizycznych, w tym w szczególności
w zakresie podatku u źródła (WHT) oraz tax compliance, planowania i audytów podatkowych.
Sławomir Wnuczek – Adwokat, Prawnik – specjalizuje się w bieżącym doradztwie podatkowym na rzecz podmiotów gospodarczych, w szczególności w zakresie podatku VAT oraz podatku u źródła (WHT). Prowadzi przeglądy, analizy i badania podatkowe (due diligence) nieruchomości i przedsiębiorstw, doradzając w strukturyzowaniu podatkowym transakcji.
Kto powinien wziąć udział?
Szkolenie adresowane jest do osób, których dotyczyć może obowiązek raportowania schematów podatkowych.
**
Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, możliwy wyłącznie po rejestracji i akceptacji zgłoszenia. Organizator zastrzega sobie możliwość selekcji zgłoszeń, a także odwołania wydarzenia.
Wydarzenie ma charakter hybrydowy: możliwość uczestnictwa stacjonarnie lub on-line.
Stacjonarnie: Siedziba Kochański & Partners, pl. Piłsudskiego 1, Warszawa. Liczba miejsc ograniczona decyduje kolejność zgłoszeń.
Link do transmisji online zostanie wysłany uczestnikom dzień przed wydarzeniem.