Wolność słowa to jedno z podstawowych praw człowieka, stanowiące fundament demokratycznych społeczeństw na całym świecie. Obejmuje swobodę wyrażania swoich myśli, opinii, poglądów i przekonań bez narażania się na cenzurę lub represje.
Prawo do wolności wyrażania opinii uważane jest za jeden z filarów demokracji, wobec czego zawarte zostało w różnych międzynarodowych dokumentach dotyczących praw człowieka, takich jak Powszechna Deklaracja Praw Człowieka. Zapewnienie wolności słowa jest warunkiem osiągnięcia równości płci, a oba te elementy są nierozerwalnie połączone.
Wolność wypowiedzi pozwala nam kwestionować poczynania władzy i ma fundamentalne znaczenie dla wyrażania sprzeciwu politycznego, różnorodnej ekspresji kulturowej, kreatywności i innowacyjności, a także rozwoju osobowości poprzez wyrażanie samych siebie.
Umożliwia dialog, buduje zrozumienie i zwiększa zakres wiedzy publicznej. Możliwość swobodnej wymiany poglądów i informacji poszerza naszą świadomość, co z kolei przynosi korzyści poszczególnym społecznościom i całemu społeczeństwu.
Punkty do dyskusji
- Wolność słowa jako jedno z podstawowych praw człowieka
- Opieka zdrowotna, edukacja dla dzieci, godna praca i sprawiedliwe wynagrodzenie
- Wolność praktykowania wybranej przez nas wiary, wyboru partnerów i małżonków
- Możliwość jawnego wspierania osób cierpiących
- Równe traktowanie bogatych i biednych wobec prawa
Kto chroni nasze prawo do swobodnego wyrażania opinii?
Wolność wyrażania opinii jest chroniona na mocy prawa międzynarodowego (art. 19 Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka i art. 19 Międzynarodowego Paktu Praw Obywatelskich i Politycznych).
Oznacza to, że prawie każde państwo na świecie jest zobowiązane do ochrony prawa do wolności wypowiedzi.
„Politycy i urzędnicy państwowi powinni tworzyć warunki sprzyjające wolności słowa, a nie ją ograniczać.”
Swoboda wypowiedzi jest jednak kwestią o tak fundamentalnym znaczeniu, że każdy z nas – od członków społeczeństwa obywatelskiego po dziennikarzy, nauczycieli, pisarzy, artystów, prawników i aktywistów – ma obowiązek zawsze i wszędzie to prawo chronić.
Prowadząca
Parasto Yari, Chief Human Rights Officer / Prawniczka Pro Bono
Działa-MY