Dr iur. Michał Będkowski-Kozioł, LL.M.
Partner, Szef Praktyki Prawo Konkurencji i Antymonopolowe, Szef Praktyki German Desk

Specjalizuje się w polskim i europejskim prawie ochrony konkurencji, w tym w prawie pomocy publicznej, oraz w prawie regulacji sektorów infrastrukturalnych, w szczególności sektora energetycznego i transportu kolejowego.
Posiada doświadczenie jako doradca m.in. w takich branżach jak energetyka, transport kolejowy, usługi finansowe, przemysł motoryzacyjny, chemiczny, farmaceutyczny, nieruchomości i media. Uczestniczył także w postępowaniach przed krajowymi organami regulacyjnymi i Komisją Europejską, a także sądami krajowymi i unijnymi. Brał również udział w przygotowywaniu projektów legislacyjnych. Od 1999 roku pracownik badawczo-dydaktyczny Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, obecnie w Zakładzie Publicznego Prawa Gospodarczego. Autor kilkudziesięciu publikacji krajowych i zagranicznych poświęconych problematyce prawa ochrony konkurencji, prawa energetycznego i prawa transportu kolejowego, w tym współautor Komentarza do ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów (red. T. Skoczny, C.H. Beck Warszawa, wyd. 1, 2009 r., wyd. 2, 2014 r.) oraz Komentarza do ustawy Prawo energetyczne et al. (red. M. Czarnecka, T. Ogłódek, C.H. Beck, Warszawa 2020). Prelegent i wykładowca licznych krajowych i międzynarodowych konferencji i warsztatów zarówno o profilu naukowym jak i praktycznym. Członek Stowarzyszenia Prawa Konkurencji oraz Centrum Studiów Antymonopolowych i Regulacyjnych Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego a także Zespołu Nauk Prawnych Instytutu De Republica.
Języki: polski, angielski, niemiecki.
Edukacja: Uniwersytet Śląski w Katowicach (Magister Prawa, 1998), European Integration Law, Technische Universität Dresden, Niemcy (Studia podyplomowe, Legum Magister (LL.M.), 2000), Technische Universität Dresden (Dr iur., 2004).
- FCA Poland S.A. (Grupa Fiat Chrysler Automobiles) Przygotowanie projektów umów stanowiących podstawę funkcjonowania na terenie Polski sieci sprzedaży pojazdów, części zamiennych oraz usług serwisowych marek Fiat, Fiat Professional, JEEP, Alfa Romeo, Lancia i Abarth.
- Klient z branży spożywczej / suplementy diety Doradztwo w postępowaniu przed UOKiK o naruszenie zbiorowych interesów konsumentów, zakończonym wydaniem decyzji zobowiązującej i odstąpieniem od nałożenia kary na przedsiębiorcę.
- Reckitt Benckiser Production Poland Doradztwo prawne w zakresie prawa energetycznego i ochrony środowiska.
- Plastwil Doradztwo prawne w zakresie unijnych regulacji dotyczących Technicznych Specyfilkacji Interoperacyjności (TSI) związku z reprezentacją w postępowaniu odwoławczym od wyroku Krajowej Izby Odwoławczej w sprawie dotyczącej udzielenia zamówienia publicznego przez PKP PLK.
- Redefine Global Doradztwo prawne w związku ze zgłoszeniem zamiaru koncentracji przez Komisją Europejską.
- Biuro Informacji Kredytowej Doradztwo prawne w zakresie tworzenia regulaminów świadczenia usług i reorganizacją stron internetowych w związku ze zmianą oferty BIK kierowanej do konsumentów.
- Infracapital / Prudential Group Przygotowanie zgłoszenia zamiaru koncentracji i reprezentacja przed UOKiK w postępowaniu koncentracyjnym związanym z przejęciem kontroli nad Duon Dystrybucja S.A.
- „Prawo konkurencji”, C. H. Beck
- Prawne uwarunkowania konkurencji na rynku gazu, C.H. Beck
- Duży Komentarz Becka "Ustawa o Ochronie Konkurencji i Konsumentów. Komentarz, Beck
- „Przepisy próbują godzić prawa firm z interesem publicznym. Nie zawsze jednak skutecznie”, Dziennik Gazeta Prawna
- „Zakładanie firmy raczej papierowe niż online”, Dziennik Gazeta Prawna
- „Uniknięcie kary jest możliwe”, Rzeczpospolita
- „Rejestracja biznesu online, choć prosta i bezpłatna, wciąż jest mało popularna”, Dziennik Gazeta Prawna
- „Podstawa kalkulacji opłaty podstawowej za minimalny dostęp do infrastruktury kolejowej.”, Internetowy Kwartalnik Antymonopolowy i Regulacyjny
- „O dogmatyce prawa transportu kolejowego. Kilka uwag w dziesiątą rocznicę uchwalenia ustawy o transporcie kolejowym w 2003 r.”, Internetowy Kwartalnik Antymonopolowy i Regulacyjny
- „Obowiązek świadczenia usług magazynowania paliw gazowych. Problematyka prawna”, Kwartalnik Prawa Publicznego
- „Obowiązek utrzymywania zdolności urządzeń, instalacji i sieci do realizacji dostaw paliw lub energii w świetle art. 4 ust. 1 ustawy – Prawo energetyczne. Zagadnienia wybrane.”, IKARZ
- Aksjologia regulacji sektora energetycznego - część II, Przegląd Ustawodawstwa Gospodarczego
- Status i zadania Europejskiej Agencji Kolejowej – stan obecny i perspektywy w świetle projektu IV pakietu kolejowego UE, internetowy Kwartalnik Antymonopolowy i Regulacyjny (iKAR)”,
- Aksjologia regulacji sektora energetycznego, Przegląd Ustawodawstwa Gospodarczego
- Więcej uprawnień dla nabywców prądu, Dziennik Gazeta Prawna
- Urzędnicy tłumaczą się ze swoich żądań, Dziennik Gazeta Prawna