
Zrównoważony atom wg UE
Wojciech Wrochna, LL.M. komentuje w Dzienniku Gazecie Prawnej energetykę atomową z perspektywy tzw. taksonomii, czyli oceny, na ile dane źródło energii ma charakter zrównoważony:
Określenie energetyki jądrowej jako niekorzystnej dla środowiska poza jej stygmatyzowaniem oznaczałoby poważny problem z tym, czy byłoby możliwe jej finansowanie ze środków niepublicznych. Nie zawsze chodzi o sytuacje, w których inwestycje wymagają pomocy publicznej, ale też o prowadzenie polityki, która sprawia, że jeden podmiot ma na rynku uprzywilejowaną pozycję, co również uznawane jest za pomoc publiczną.
Nie wiadomo jednak, czy zakaz finansowania energetyki jądrowej może być w UE w ogóle legalny. Z Traktatu ustanawiającego Europejską Wspólnotę Energii Atomowej, którego stronami są wszystkie państwa członkowskie, wynika jasno, że UE ma obowiązek wspierania energetyki jądrowej. W przypadku udzielania pomocy publicznej powinna być ona traktowana nawet korzystniej niż pomoc dla innych źródeł energii. A zakaz finansowania energetyki jądrowej mógłby być nielegalny.
Pełny artykuł na stronach Dziennika Gazety Prawnej (dostęp dla prenumeratorów).