Przy okazji kolejnej rocznicy rosyjskiego ataku na Ukrainę, polski ustawodawca zdecydował się na zaostrzenie regulacji dotyczących współpracy gospodarczej z Rosją oraz jej sojusznikami. Ustawa została podpisana 6 lutego. Przyglądamy się modyfikacjom i ich potencjalnym konsekwencjom.
Jakie zmiany nadchodzą
Nowe przepisy nakładają na osoby i podmioty wywożące towary objęte unijnymi ograniczeniami obowiązek dołączania do zgłoszeń celnych potwierdzenia że towary te nie będą używane w sposób sprzeczny z regulacjami UE.
Oświadczenie musi zawierać m.in. informacje o trasie przewozu towarów, ich przeznaczeniu, oraz zapewnienie, że nie będą odsprzedawane lub przetwarzane na terytorium Rosji lub Białorusi. Ponadto, osoba składająca oświadczenie musi zawrzeć klauzulę o odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń.
W przypadku ryzyka obejścia sankcji przez wywóz towarów do państw podejrzewanych o współpracę z Rosją lub przewóz przez Rosję lub Białoruś, naczelnik urzędu celno-skarbowego może zażądać od eksportera dodatkowego oświadczenia producenta towarów, potwierdzającego, że nie będą one używane w sposób niezgodny z przepisami UE.
Po wyprowadzeniu towarów z Unii Europejskiej, eksportujący mają też obowiązek przedstawienia dokumentów potwierdzających odprawę celną.
W razie stwierdzenia naruszeń, naczelnicy urzędów celno-skarbowych mają prawo do zajęcia towaru i wystąpienia o jego przepadek na rzecz Skarbu Państwa. Dotyczy to także towarów objętych sankcjami przewożonych przez terytorium Rosji i Białorusi. Za brak dokumentów potwierdzających odprawę celną w wyznaczonym terminie grozi kara finansowa do 500 000 zł.
Dodatkowo, ustawa wprowadza nowe przepisy dotyczące przywozu towarów z drewna, klasyfikowanych do działu 44 Nomenklatury Scalonej. Aby zapewnić zgodność z unijnymi sankcjami importerzy muszą przedstawiać dowody potwierdzające pochodzenie drewna oraz dane dostawcy lub producenta. Naruszenia tych przepisów mogą również skutkować zajęciem towarów i ich przepadkiem na rzecz Skarbu Państwa
16. Pakiet sankcji wobec Rosji
Komisja Europejska zaprezentowała 16. pakiet sankcji wobec Rosji, który, jak podkreślił polski Minister do spraw Unii Europejskiej, ma mieć istotne skutki.
W ramach nowych restrykcji wprowadzony zostanie m.in. zakaz importu aluminium z Rosji oraz dodatkowe ograniczenia dla rosyjskiego sektora finansowego. Sankcje będą również dotyczyć statków transportujących ropę.
W planach jest również nałożenie ceł na pozostałe produkty rolne oraz nawozy pochodzące z Rosji i Białorusi. Na ten moment są to jedynie zapowiedzi, jednak będziemy na bieżąco informować o dalszych zmianach.
Podsumowanie
Polska, jako członek Unii Europejskiej, popiera działania mające na celu powstrzymanie Rosji przed dalszym eskalowaniem konfliktu i destabilizowaniem regionu. Zaostrzenie regulacji gospodarczych ma na celu zwiększenie kontroli nad handlem towarami, które mogłyby zostać wykorzystane do obejścia unijnych sankcji.
Wprowadzenie obowiązku składania szczegółowych oświadczeń celnych oraz surowe kary za jego naruszenie mają na celu utrzymanie solidarności wśród państw UE w walce z rosyjską agresją. Działania te stanowią jednoznaczne potępienie działań Rosji i są wyrazem poparcia dla suwerenności Ukrainy oraz jej prawa do obrony przed niesprowokowaną wojną. Wspólna odpowiedź Europy, w tym zaostrzenie przepisów dotyczących współpracy gospodarczej, ma na celu dalsze ograniczenie możliwości Rosji do finansowania i wspierania swoich działań wojennych, a także pokazanie, że międzynarodowa społeczność nie będzie tolerować naruszeń prawa i agresji militarnej.
Masz pytania? Skontaktuj się z nami