Konsumenci coraz częściej kwestionują podstawy działania instytucji finansowych, próbując oddalić od siebie następstwa ryzyka, na które zgadzali się, sięgając po kredyty hipoteczne.
Co więcej, do niedawna uważano, że to przedsiębiorca jest silniejszą stroną umowy i to może on dyktować jej warunki. Na bazie spraw „frankowych” obserwujemy jednak tendencję do przyznania konsumentom wszelkiej możliwej „ochrony”, kosztem interesów przedsiębiorców.
Tymczasem, co wielokrotnie podkreślał TSUE i o czym nie powinny również zapominać polskie sądy, zadaniem systemu ochrony konsumenckiej powinno być „przywrócenie równowagi pomiędzy stronami, nie zaś karanie przedsiębiorcy”.
Podważanie wskaźnika WIBOR stawia bowiem sektor bankowy przed poważnymi i bezprecedensowymi wyzwaniami i może mieć daleko idące konsekwencje dla całego systemu finansowego. I polskiej gospodarki.
Z perspektywy prawnej, kwestionowanie tego wskaźnika opiera się głównie na zarzutach dot. jego rzekomej nietransparentności i potencjalnych manipulacji, co zmusza sądy do – nie zawsze poprawnej – interpretacji skomplikowanych mechanizmów finansowych. W konsekwencji orzeczenia dotyczące indywidualnych spraw mogą tworzyć swego rodzaju precedensy, mające wpływ na tysiące podobnych przypadków.
W zakresie regulacyjnym sytuacja ta wymusza reakcję instytucji nadzorczych. Komisja Nadzoru Finansowego i Narodowy Bank Polski muszą rozważyć zastąpienie WIBORu alternatywnym wskaźnikiem, którego wprowadzenie niesie ze sobą kolejne ryzyka i wymaga starannego planowania.
Dla sektora bankowego podważanie WIBORu to potencjalne straty finansowe i konieczność rewizji modeli biznesowych. Jednym z najgorszych, ale wciąż możliwych scenariuszy są masowe renegocjacje umów kredytowych, co na pewno wpłynie na płynność i stabilność banków oraz dostępność kredytów. I w ostateczności, na ogólną kondycję gospodarki.
Presja tworzona obecnie przez konsumentów na wzruszanie umów kredytu może się zresztą obrócić przeciwko nim samym.
Dlatego już 11 września porozmawiamy o praktycznych aspektach związanych z podważaniem wskaźnika WIBOR, uważnie przyjrzymy się argumentacji kredytobiorców i strategiom reprezentujących ich kancelarii oraz omówimy skuteczne strategie obrony.
Pokażemy, dlaczego WIBOR powinien być broniony. Banki mają bowiem realne szanse na prowadzenie udanych sporów w tym zakresie. Szczególnie dzisiaj, w przełomowym momencie kształtowania się poglądów sądownictwa na ten problem.
Tematy do dyskusji
- Granice ochrony konsumenta
- Rodzaje klauzul regulujących kwestie zmiennego oprocentowania w umowach zawieranych przez banki
- Zarzuty konsumentów wobec wskaźnika referencyjnego WIBOR i możliwe kontrargumenty banków
- aktualne orzecznictwo w/s dotyczących WIBORu
- Skutki usunięcia WIBORu z umowy
- Zagrożenia związane z eliminacją WIBORu z umowy
Prelegenci
Weronika Magdziak – Śliwa, Adwokat, Partner
Tomasz Leśko, Radca prawny, Partner
Jakub Jach, Radca prawny, Counsel
Dla kogo jest to wydarzenie?
Wydarzenie zamknięte, wyłącznie dla przedstawicieli banków spółdzielczych.