Omawialiśmy już kluczowe kwestie związane z Dyrektywą w sprawie równości wynagrodzeń[1] oraz obowiązkami, jakie nakłada na przedsiębiorców. Aktualnie trwają prace nad nowelizacją Kodeksu pracy[2], której celem jest wdrożenie przepisów unijnych do polskiego porządku prawnego.
3 kwietnia 2025 r. na stronie Sejmu pojawił się nowy projekt Ustawy o zmianie ustawy – Kodeks pracy, autorstwa Komisji Nadzwyczajnej do spraw zmian w kodyfikacjach, znacznie różniący się od pierwotnego projektu poselskiego wdrażającego Dyrektywę (druk nr 934), którego pierwsze czytanie odbyło się 6 lutego 2025 r. Z kolei 9 maja 2025 r. Sejm przyjął bez poprawek ten projekt.
Na co warto zwrócić uwagę? Nowy projekt skupia się na kwestiach związanych z procesami rekrutacyjnymi w spółkach. Zebraliśmy wszystkie zmiany i wskazujemy ich najistotniejsze skutki, z punktu widzenia pracodawców.
Rekrutacja w nowym wydaniu
Przewidziane w projekcie vacatio legis wynosi 6 miesięcy od dnia ogłoszenia ustawy.
Czego zabrakło w projekcie
Projekt nie implementuje wszystkich przepisów Dyrektywy, co spotkało się z krytyką, m.in. ze strony Konfederacji Lewiatan, która zwróciła uwagę na to, że poszczególne instytucje prawne wynikające z Dyrektywy są ze sobą ściśle powiązane i tym samym rekomendowane jest jednolite i kompleksowe podejście przy jej wdrażaniu.
Z perspektywy pracodawców można wskazać na istotne kwestie, które nie zostały uregulowane.
Ocena projektu
Zakaz dyskryminacji kandydatów do pracy ze względu na płeć wynika pośrednio z art. 183a Kodeksu pracy. Ujęte w projekcie zasady dotyczące procesu rekrutacyjnego, takie jak m.in. konieczność stosowania męskich oraz żeńskich nazw stanowisk pracy, w praktyce są stosowane przez większość spółek. Jednocześnie, wiele istotnych zmian, które wymusza Dyrektywa, w dalszym ciągu nie przyjęło kształtu uregulowania ustawowego.
W dalszym ciągu pozostaje niejasne m.in. w jaki sposób do polskiego porządku prawnego wejdzie przewidziany w Dyrektywie obowiązek wartościowania stanowisk pracy. Zagadnienie to budzi zaś sporo emocji w środowisku pracodawców.
Do 7 czerwca 2026 r. państwa członkowskie, w tym Polska, mają czas na wdrożenie przepisów ustawowych, wykonawczych i administracyjnych niezbędnych do wykonania Dyrektywy
Masz pytania? Skontaktuj się z nami
[1] Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2023/970 z 10 maja 2023 r. w sprawie wzmocnienia stosowania zasady równości wynagrodzeń dla mężczyzn i kobiet za taką samą pracę lub pracę o takiej samej wartości za pośrednictwem mechanizmów przejrzystości wynagrodzeń oraz mechanizmów egzekwowania
[2] Ustawa z 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy