Raport o podatkach – nie tylko dla tych, którzy inwestują w krypto, NFT i Metaverse
Ci, którzy robią inwestycje w krypto, obracają NFT i są aktywni w Metaverse potrzebują jasnych, zrozumiałych przepisów i niskich podatków. A te będą możliwe tylko wtedy, gdy tworzący prawo zrozumieją specyfikę cyfrowego świata i nauczą się technologii. W innym wypadku, jako kraj będziemy tracić talenty, pieniądze i pozycję konkurencyjną. I w dodatku bezpowrotnie – to jeden z głównych wniosków, jakie padły podczas debaty towarzyszącej publikacji pierwszego kompleksowego raportu o podatkach w cyfrowej rzeczywistości. Raportu przygotowanego przez nasz zespół podatkowy.
Opodatkowanie kryptowalut, NFT i wyzwania w Metaverse
To pierwszy, tak kompleksowy przegląd konsekwencji podatkowych, jakie mogą być pojawiać się w transakcjach, których przedmiotem są kryptowaluty i NFT.
Może tylko dziwić, że do tej pory nikt nie podjął się podsumowania obecnych regulacji, czy wskazania przepisów oraz praktyk stosowanych przez organy podatkowe, ani także systemowo nie analizował przepisów unijnych, czy rozwiązań stosowanych w innych krajach.
Bo niewątpliwie wszyscy – zarówno przedsiębiorcy już inwestujący w krypto i NFT, jak i ich doradcy podatkowi, ale też ustawodawca, potrzebują wsparcia, wiedzy i zrozumienia racji drugiej strony.
A już z całą pewnością potrzebują szerokiej dyskusji na ten temat.
Debata podatkowa o NFT i krypto – konkretne postulaty biznesu i jego doradców
„Czy my w ogóle powinniśmy opodatkować krypto? Jaki jest sens, żeby to robić?” – zapytał uczestników debaty Łukasz Węgrzyn, Partner i szef Praktyki Technologii.
Łukasz jest jednym z najbardziej doświadczonych polskich prawników, zajmujących się kwestiami prawnymi wynikającymi z postępu technologicznego. Jest również pomysłodawcą i współautorem pierwszego raportu o Metaverse, będącego przekrojową analizą prawną rozwoju technologii i cyfrowej rzeczywistości.
Żeby uzyskać jak najpełniejszy obraz potrzeb i postulatów zaprosiliśmy do niej przedstawicieli świata biznesu, którzy na co dzień zajmują się wszystkimi praktycznymi aspektami obrotu kryptowalutami czy NFT:
- Pawła Łaskarzewskiego, Co-Foundera & Co-CEO Synapse Network
- Łukasza Wenskowskiego, Prezesa Zarządu RQ Wealth Management
- Dra Tomasza Smusa CEO & Foundera Blockchain Alliance.
Autorów raportu reprezentowali Agata Dziwisz-Moshe, Partner i szef Praktyki Prawa Podatkowego oraz Wojciech Śliż, Doradca podatkowy i Counsel w tej praktyce – specjaliści cyfrowej ekonomii i podatków.
Jakie wnioski płyną z debaty o krypto, NFT i Metaverse
Aktualny stan polskiego prawa generuje zdecydowanie więcej pytań niż odpowiedzi.
Agata Dziwisz-Moshe i Wojciech Śliż zgodnie twierdzili, że działalność na rynku krypto i NFT związana jest z bardzo wieloma ryzykami w obszarze fiskalnym. Dlatego trudno jest więc maksymalnie zabezpieczyć klientów i zapewnić ich, że właściwie wypełniają swoje obowiązki podatkowe. A to w oczywisty sposób zniechęca przedsiębiorców do pozostawienia swoich inwestycji w polskiej jurysdykcji podatkowej.
„Powinniśmy dążyć do tego, aby inwestorzy nie byli zmuszeni do uciekania z Polski do kryptorajów podatkowych. Wprost przeciwnie powinniśmy stworzyć system, który będzie ich zachęcał do pozostania w naszym kraju. Aby to osiągnąć konieczne jest stworzenie prostego, spójnego i zrozumiałego dla każdego przedsiębiorcy systemu opodatkowania rynku krypto i NFT. Niewątpliwie pierwszym krokiem do osiągniecia tego celu jest podniesienie poziomu technologicznej wiedzy ustawodawcy, tak aby miał szansę zrozumieć głosy płynące z rynku i stał się równorzędnym partnerem do rozmów o konkretnych rozwiązaniach” – powiedział Wojciech Śliż.
A Agata Dziwisz-Moshe dodała: „Ustawodawca nie ma dostatecznej wiedzy o transakcjach na nowych, technologicznych rynkach. Konsekwencją tego są nieprzemyślane przepisy, a jeszcze częściej ich kontrowersyjne interpretacje. To zdecydowanie zniechęca przedsiębiorców. Paradoksalnie jednak, porównując nasz system do innych legislacji – np. Niemiec, Wielkiej Brytanii czy USA – Polska nie zajmuje złej pozycji, a niektóre regulacje prawne są znacznie korzystniejsze niż w innych krajach. Na razie więc na tym polu nie wypadamy źle. Chodź niewątpliwie warto postulować znaczne uproszczenie przepisów dokonywane w dialogu pomiędzy tymi, którzy je tworzą a biznesem. Pytanie jednak, czy jaka jest szansa na taki dialog.”
Opodatkowanie NFT i krypto – co mówi biznes
Przedstawiciele biznesu podkreślali z kolei potrzebę dostosowania regulacji do realiów technologicznych oraz stworzenia prostego i przejrzystego systemu podatkowego w zakresie prowadzenia działalności na rynku krypto i NFT dla podmiotów o różnym poziomie doświadczenia biznesowego.
„Nie chodzi o to, aby zmieniać świat, ale by go edukować, wyjaśniać na partnerskich zasadach, tak aby regulator mógł spełniać swoją misję, ale też aby przedsiębiorcy, inwestorzy, nie byli w tym poszkodowani. Aby znaleźć satysfakcjonujący obie strony kompromis” – podkreślał Paweł Łaskarzewski.
Sporo czasu poświęcono również na omówienie barier, które hamują powstawanie rozwiązań skuteczniej odpowiadających problemom i specyfice obrotu kryptowalutami i NFT.
„Potrzeba jasnych zasad jest bardzo wyraźna. Rynek dojrzewa i rośnie, a co za tym idzie – musi wiedzieć jak implementować regulacje. To jednocześnie rynek cechujący się ogromnym entuzjazmem i potencjałem, często młodych, ambitnych ludzi, także programistów, którzy do Polski musieli przenieść się z Ukrainy” – podkreślił Tomasz Smus.
Cyfrowa społeczność potrzebuje swoich reprezentantów do rozmowy o podatkach
Wszyscy zgodnie zadeklarowali, że środowisko cyfrowej ekonomii powinno wyłonić reprezentantów, których rolą będzie edukowanie i podnoszenie świadomości ustawodawcy w kwestiach dynamicznie rozwijającej się technologii.
„Sytuację na rynku w dużej mierze determinowała niedojrzałość biznesów, rynek wciąż się buduje. Tymczasem w dyskusji o jego uregulowaniu potrzeba partnerów o silnej, ugruntowanej pozycji. To już się zmienia, coraz więcej podmiotów działających w świecie wirtualnym chce zabierać głos w dyskursie publicznym. Zaczynamy rozumieć wagę tego, że na regulatora możemy wpływać. Ważne, aby postulatów w zakresie prostej i transparentnej regulacji nie sformułować zbyt późno” – zauważył Łukasz Wenskowski.
Opodatkowanie NFT i krypto – czego, oprócz wiedzy, potrzebuje regulator
Uczestnicy debaty dyskutowali też o tym, że regulator, chcąc wyjść naprzeciw oczekiwaniom rynku, potrzebuje nie tylko wiedzy o technologii. Niezbędna będzie też analiza rozwiązań przyjętych i sprawdzonych w innych jurysdykcjach. Takie zaplecze pozwoli ustawodawcy zaproponować konkretne ścieżki regulacyjne.
I taka też jest idea raportu „Opodatkowanie kryptowalut, NFT i wyzwania w Metaverse”, który ma być jednocześnie narzędziem ułatwiającym poznanie specyfiki tych zagadnień i zaczynem do dyskusji ze środowiskiem krypto.
Debata i pytania, jakie pojawiły się podczas spotkania pokazały jak wielkie są oczekiwania i potrzeba biznesu, by polski rynek był progresywny, konkurencyjny i przejrzysty. Drogą ku takim zmianom jest komunikacja.
Masz pytania? Skontaktuj się z nami