Polskie państwo murem za WIBOR-em
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej odpowie wkrótce na pytania o możliwość podważania umów kredytowych opartych na wskaźniku WIBOR. Zanim jednak zapadnie wyrok, swoje stanowisko przedstawi w TSUE polski rząd. Wszystko wskazuje na to, że Polska stanie murem za WIBOR-em. Kluczowe państwowe instytucje bronią bowiem legalności, poprawności i transparentności tego wskaźnika.
Źródło: Bank.pl
Wyrok TSUE kluczowy dla kredytów z WIBOR-em. Teraz banki wygrywają w polskich sądach ze złotówkowiczami
Jak podaje Związek Banków Polskich w Polsce w sądach toczy się już ok 1,1 tys. spraw dotyczących wskaźnika referencyjnego WIBOR w umowach kredytowych. W ciągu ostatnich 9 miesięcy liczba takich pozwów się podwoiła. Firma Grant Thornton ocenia w swojej analizie, że wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej będzie kluczowy dla losów tych pozwów i sytuacji finansowej kredytobiorców w złotówkach (tzw. złotówkowiczów). Ewentualna skala roszczeń tych kredytobiorców znacznie przekroczyłaby żądania frankowiczów.
Źródło: Infor.pl
Czas na zmianę przepisów o sankcji kredytu darmowego
Obowiązujące w Polsce przepisy, regulujące stosowanie sankcji kredytu darmowego wobec podmiotów, udzielających finansowania konsumentom dają możliwość nakładania tej sankcji nawet za drobne, formalne uchybienia, nijak nie godzące w interesy klienta – mówił prezes Związku Banków Polskich, dr Tadeusz Białek, podczas sierpniowej konferencji prasowej ZBP. Podkreślił on, iż obecny stan prawny sprzyja stosowaniu nieuczciwych praktyk przez kancelarie odszkodowawcze.
Źródło: Bank.pl
Spory frankowe znów przed SN. Chodzi o prawo zatrzymania
Trójka sędziów SN skierowała na szerszy skład kolejne pytania dotyczące prawa zatrzymania i potrącenia w sprawach frankowych.
Wydawało się, że czerwcowa uchwała siedmiu sędziów SN wyjaśniła te kwestie na korzyść frankowiczów. Wskazano wówczas, że jeśli możliwe jest potrącenie wzajemnych roszczeń, to nie można korzystać z zatrzymania (polega ono na wstrzymaniu swojej płatności aż druga strona zwróci swój dług; w sporach frankowych stosowały je zwłaszcza banki).
Tymczasem trzech sędziów SN (Agnieszka Góra-Błaszczykowska, Ewa Stefańska i Dariusz Pawłyszcze) rozpatrując pytania prawne gdańskiego Sądu Apelacyjnego skierowała je na szerszy skład SN. Chodzi o rozstrzygnięcie czy umowa kredytu ma charakter umowy wzajemnej (od tego zależy stosowanie prawa zatrzymania), czy można złożyć taki zarzut pełnomocnikowi drugiej strony i czy skuteczne jest złożenie zarzutu zatrzymania ewentualnego, tj. na wypadek stwierdzenia nieważności umowy?
Źródło: Rzeczpospolita
Banki potrzebują 30 mld złotych nowego finansowania kredytowego, aby spełnić WFD
Fitch szacuje, że banki, aby spełnić nowy wymóg dotyczący finansowania długoterminowego (WFD) będą musiały pozyskać 30 mld zł nowego finansowania długoterminowego do końca 2026 r. – ocenia agencja w raporcie.
„Kwota ta wzrośnie do około 50 mld zł po wprowadzeniu zapowiadanego 2 proc. bufora antycyklicznego, również prawdopodobnie do końca 2026 roku. Ponadto banki będą musiały refinansować zapadające zadłużenie, aby pokryć swoje wymogi w zakresie restrukturyzacji i uporządkowanej likwidacji (MREL)” – napisano w raporcie.
Według Fitch dla banków z bardziej ograniczonym dostępem do rynków kapitałowych lub brakiem wsparcia od dominującego akcjonariusza, koszty spełnienia nowego wymogu mogą wpłynąć na ich zyski i samodzielne profile kredytowe.
Źródło: Bank.pl
BIK: wzrostowy trend sprzedaży na rynku kredytów bankowych
W lipcu br. banki i SKOK-i odnotowały wzrost udzielanych kredytów w porównaniu do analogicznego okresu w 2023 roku. Udzieliły klientom indywidualnym więcej wszystkich głównych rodzajów kredytów: mieszkaniowych (+48,8%), ratalnych (+28,0%), gotówkowych (+17,0%) oraz wydały więcej kart kredytowych (+6,9%). W ujęciu wartościowym przyznały również więcej kredytów mieszkaniowych (+66,9%), gotówkowych (+27,5%), kart kredytowych (+22,5%) oraz kredytów ratalnych (+18,4%). Ten dynamiczny wzrost na rynku kredytów detalicznych widoczny jest również po siedmiu pierwszych miesiącach tego roku.
Źródło: Bankier.pl
Blik zadebiutował za granicą. Mogą z niego korzystać klienci słowackiego Tatra banka
Pierwszym integratorem płatności w Słowacji, który oferuje Blika jako metodę płatności, jest PayU Polski Standard Płatności, operator systemu Blik, poinformował, że udało się zakończyć wszystkie prace wdrożeniowe i udostępnić Blika klientom w Słowacji. To pierwsze zrealizowane wdrożenie systemu za granicą.
Źródło: Cashless.pl
Czy wylejemy dziecko z kąpielą?
Polska odpowiedź na regulacje MiCA Mówiąc o rynku krypto, mówimy o finansach przyszłości. To nie powinna być rewolucja, lecz ewolucja. Zainteresowanie kryptowalutami cały czas rośnie, zarówno wśród młodszych pokoleń, jak i dojrzałych inwestorów oraz instytucji. Testujemy platformy i giełdy, próbujemy różnych narzędzi, bo wizja szybkiego zarobku w krótkim terminie kusi.
Źródło: Parkiet
Zobacz też:
Banking dziś i jutro | Przegląd sektora bankowego | Sierpień 2024