Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało projekt ustawy frankowej
Ministerstwo Sprawiedliwości ma projekt ustawy, która docelowo usprawni rozwiązywanie konfliktów między frankowiczami i bankami. Kolejnym ważnym etapem będzie dyskusja nad nowymi przepisami w ramach rządu. Wykuwa się nowe prawo, mające na celu przyspieszenie i uproszczenie postępowań sądowych dla tysięcy Polaków uwikłanych w spory z bankami dotyczące kredytów we frankach szwajcarskich. Projekt ustawy, który właśnie przeszedł przez Komisję Kodyfikacyjną, ma niebawem trafić do wykazu prac rządu.
Źródło: Business Insider
Banki idą na ugody z frankowcami. ZBP szacuje koszty na najbliższe lata
Kwota zawieranych ugód w latach 2025-2026 szacowana jest na 4,5 mld zł – podał resort finansów, powołując się na dane Związku Banków Polskich.
Źródło: Bankier.pl
Łatwiej o kredyty. W raporcie NBP widać zmianę kryteriów przez banki
Między lipcem a wrześniem banki złagodziły kryteria udzielania kredytów mieszkaniowych, konsumpcyjnych i kredytów długoterminowych dla małych i średnich przedsiębiorstw — wynika z nowego raportu NBP. Co będzie się działo pod tym względem w ostatnim kwartale 2024 roku?
Źródło: Money.pl
Banki wprowadzając do umów kredytów hipotecznych WIBOR realizują przepisy prawa
„Sądy wskazywały, że WIBOR, jako wskaźnik referencyjny, wprowadzany do umów o kredyt hipoteczny, był wyrazem realizacji przez banki obowiązków ustawowych” – mówił dr Tadeusz Białek, prezes Związku Banków Polskich.
Źródło: bank.pl
Banki łatwiej poradzą sobie z nieobsługiwanymi kredytami
Rząd we wtorek, 29 października, przyjął projekt przepisów, które dostosują polskie prawo do unijnej dyrektywy w sprawie podmiotów, które obsługują kredyty i nabywców kredytów. Chodzi o to, aby banki mogły lepiej radzić sobie z nieobsługiwanymi kredytami, które ujęte są w ich bilansach. Nowe przepisy mają także zmniejszyć ryzyko gromadzenia się nieobsługiwanych kredytów w przyszłości.
Źródło: prawo.pl
Cyberbezpieczny Portfel 2024: Polacy w cyberprzestrzeni – choć aktywni to często zagubieni i zbyt beztroscy
Opublikowano piątą edycję raportu „Cyberbezpieczny Portfel” opracowanego przez Fundację Warszawski Instytut Bankowości (WIB) pod patronatem Związku Banków Polskich (ZBP). Według przedstawionych danych Polacy najchętniej korzystają z bankowości poprzez aplikacje mobilne (57%), niezmiennie postrzegają banki jako liderów w zakresie cyberbezpieczeństwa (54%), ale jedynie dla 34% badanych odpowiedzialność za bezpieczeństwo transakcji elektronicznych spoczywa na wszystkich stronach procesu, a więc nie tylko bankach, ale także klientach.
Źródło: Związek Banków Polskich
Dlaczego polskie banki emitują tyle długu?
Do połowy października najwięksi kredytodawcy sprzedali więcej obligacji niż przez cały 2023 r. Najczęściej decydują się na emisje długu na rynku europejskim, a powodów tak dużej aktywności jest kilka.
Źródło: XYZ.pl
Banki będą musiały oferować natychmiastowe i darmowe przelewy w euro
Od kwietnia 2025 r. banki zapłacą kary za brak w swojej ofercie całodobowej możliwości dokonywania płatności natychmiastowych (w mniej niż 10 sekund) w unijnej walucie – wynika z przepisów proponowanych w projekcie ustawy o zmianie ustawy o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym, systemie gwarantowania depozytów oraz przymusowej restrukturyzacji (nr z wykazu: UC65).
Źródło: Gazeta Prawna
Kolejna faza wdrażania cyfrowego euro. EBC zaprasza do testów
Europejski Bank Centralny zaprasza małych i dużych sprzedawców, banki, innych dostawców usług płatniczych, fintechy, instytucje finansowe, instytuty badawcze, ekspertów technicznych i uniwersytety do kolejnego etapu testów cyfrowego euro. Tym razem chodzi o płatności warunkowe.
Źródło: Fintek.pl
Zobacz też:
Banking dziś i jutro | Przegląd sektora bankowego | Październik 2024