Zachowanie płynności finansowej firm wobec zobowiązań podatkowych
Szanowni Państwo,
informujemy, że w związku z aktualną sytuacją, tj. pandemią koronawirusa SARS-Cov-2, niezależnie od Tarczy Antykryzysowej planowanej przez Ministerstwo Rozwoju, przygotowaliśmy dla Państwa podsumowanie już istniejących możliwości pozwalających na złagodzenie bieżących obowiązków podatkowych.
Zdajemy sobie sprawę, że w tej trudnej sytuacji obowiązki wynikające z przepisów podatkowych, mogą okazać się decydujące dla dalszego prowadzenia działalności gospodarczej.
Wobec tego, przedstawiamy Państwu szereg już istniejących rozwiązań, związanych z zachowaniem płynności finansowej wobec nadchodzących zobowiązań podatkowych.
Odroczenie lub umorzenie podatku
- Przepisy Ordynacji podatkowej pozwalają na odroczenie terminu płatności podatku, a nawet już istniejącej zaległości podatkowej (wraz
z odsetkami). - W uzasadnionych przypadkach, organ podatkowy może również umorzyć istniejące już zaległości podatkowe (wraz z odsetkami).
- Dla zastosowania tych możliwości Podatnik musi złożyć wniosek do odpowiedniego organu podatkowego.
Rozłożenie zobowiązań na raty
- Podatnicy mogą się również starać o rozłożenie przyszłych zobowiązań podatkowych lub istniejących zaległości podatkowych (wraz
z odsetkami) na raty. - Również w tym wypadku Podatnik musi złożyć wniosek do właściwego organu podatkowego.
Opłata prolongacyjna
- Zarówno w kwestii odroczenia terminu płatności podatku lub zaległości podatkowej (wraz z odsetkami), umorzenia istniejącej zaległości podatkowej (wraz z odsetkami) oraz rozłożenia zapłaty podatku lub zaległości podatkowej (wraz z odsetkami) na raty, organ podatkowy co do zasady stosuje opłatę prolongacyjną.
- Nie ustala się opłaty prolongacyjnej, gdy przyczyną wydania decyzji o uldze podatkowej była klęska żywiołowa lub wypadek losowy.
Wniosek o ograniczenie poboru zaliczek
- Podatnik może zawnioskować o czasowe zawieszenie obowiązku pobierania zaliczek na podatek.
- Wniosek nie jest ograniczony czasowo i nie jest obarczony opłatą prolongacyjną.
- Uwolnione środki mogą zostać wykorzystane do spłacenia innych bieżących zobowiązań.
Udzielona pomoc może w pewnych przypadkach stanowić pomoc publiczną lub pomoc de minimis.
W przypadku chęci skorzystania z poszczególnych rozwiązań istotne jest zweryfikowanie warunków do ich zastosowania, takich jak np. wystąpienie przesłanki ważnego interesu Podatnika lub interesu publicznego.