W ostatnich miesiącach uczestniczymy w spotkaniach z Ministerstwem Finansów, podczas których omawiane są planowane zmiany w systemie podatkowym. Dzięki temu wiemy, co konkretne jest na horyzoncie i jak to wpłynie na codzienne życie podatników. I możemy o tym opowiedzieć.
Zmiany w MDR i w zakresie strategii podatkowych – deregulacja w obszarze tax compliance
Przedstawiciele Ministerstwa Finansów potwierdzili, że wkrótce przedstawią projekt zmian dotyczących raportowania schematów podatkowych (MDR).
Jednym z kluczowych założeń jest znaczne, bo o blisko 70 proc., ograniczenie raportowania tzw. krajowych schematów podatkowych. Uchylony ma też być obowiązek składania formularza MDR-2. W praktyce oznacza to sporą redukcję obciążeń administracyjnych zarówno dla podatników, jak i dla administracji skarbowej.
Propozycją do dyskusji w toku konsultacji społecznych ma być pojawienie się tzw. „białej listy”, czyli transakcji, które nie będą wymagały raportowania; lub wprowadzenie możliwości wydawania przez Ministerstwo Finansów rozporządzeń zwalniających niektóre rodzaje transakcji krajowych z obowiązku zgłoszenia. Ma to zapobiegać nadmiernemu obciążeniu podatników, którzy obecnie zmuszeni są do zgłaszania wielu schematów, mimo, że w większości przypadków nie wiążą się one z ryzykiem unikania opodatkowania.
Zmiany w Ordynacji podatkowej
Ministerstwo planuje także zmiany m.in. w zakresie przedawnienia zobowiązań podatkowych, tj. przepisów, które umożliwiają zawieszenie terminu przedawnienia po rozpoczęciu postępowania karno-skarbowego. Z punktu widzenia przedsiębiorców to strategiczna i długo wyczekiwana zmiana oraz odpowiedź na instrumentalne wykorzystywanie tych przepisów. Zmienią się także zasady udzielania pełnomocnictw, dzięki czemu podatnikom będzie łatwiej posługiwać się pełnomocnictwami szczególnymi.
Fundacje rodzinne – zmiany uszczelniające CIT i PIT
Ministerstwo Finansów planuje również uszczelnienie systemu podatkowego w zakresie fundacji rodzinnych, w tym w obrębie CIT i PIT.
Istotą modyfikacji ma być ograniczenie instrumentalnego wykorzystywania fundacji rodzinnych w celu optymalizacji podatkowej. Zmiany mają wejść w życie 1 stycznia 2026 r.
Podatek u źródła – Look Through Approach
Resort finansów nie zapomina również o kwestiach związanych z podatkiem u źródła.
W niedalekiej przyszłości przedsiębiorcy mogą spodziewać się publikacji nowych objaśnień podatkowych, w tym obejmujących kwestie tzw. Look Through Approach (LTA) oraz beneficjenta rzeczywistego płatności (BO). Ministerstwo finalizuje jeszcze uzgodnienia treści objaśnień dotyczących przesłanki BO.
Chodzi bowiem o wyjaśnienie licznych wątpliwości, które pojawiły się w ostatnim czasie. Wyraźnie widać to w orzecznictwie sądów administracyjnych, które tylko w minionym roku wydawały skrajnie różne wyroki w sprawie LTA.
Polski Ład – rewizja rozwiązań i ocena wpływu
Ministerstwo zapowiedziało również rewizję rozwiązań wprowadzonych w ramach Polskiego Ładu.
Resort chce m.in. ocenić, czy przyniósł on oczekiwane korzyści gospodarcze, społeczne i fiskalne. Przedstawiciele Ministerstwa zaznaczają, że chodzi nie tylko o korektę przepisów, ale przede wszystkim o umożliwienie dalszego rozwoju i dostosowania systemu do potrzeb współczesnej gospodarki, która mierzy się dziś z wyzwania związanymi m.in. z globalizacją i cyfryzacją. Planowane są przede wszystkim zmiany w obszarze podatku od przerzuconych dochodów oraz polskiej spółki holdingowej.
Globalny Podatek Minimalny (GLoBE)
W lutym, w związku z wprowadzeniem globalnego podatku minimalnego (GLoBE), rozpoczęły się konsultacje w sprawie przemodelowania ulgi B+R.
Przedstawiciele resortu podkreślają, że dostosowanie do reżimu GLoBE może bowiem przynieść pewne modyfikacje w zakresie jej atrakcyjności. O planowanych zmianach będziemy jeszcze informować.
Ministerstwo zapowiedziało też wprowadzanie cyklicznych zmian do ustawy o CIT, wdrażających powstające nowe wytyczne OECD.
Podsumowanie
Ministerstwo Finansów zapowiada szereg zmian, które mogą wpływać na działalność firm. Choć są to na razie tylko plany, aktywnie uczestniczymy w konsultacjach, proponując rozwiązania sprzyjające przedsiębiorcom.
Będziemy na bieżąco informować o nowych regulacjach, zasadach opodatkowania i raportowania finansowego oraz innych aspektach działalności gospodarczej. Warto być na to gotowym.
Masz pytania? Skontaktuj się z nami