Przedsiębiorcy wnioskujący o koncesję na dystrybucję energii elektrycznej (DEE) mają różne problemy z jej uzyskaniem. Bardzo często przyczyną odmów wydania takiej koncesji jest przedstawienie niewłaściwych warunków przyłączenia.
W praktyce bowiem, Prezes Urzędu Regulacji Energetyki wymaga przedstawienia umowy /warunków przyłączenia sieci dystrybucyjnej do sieci przesyłowej OSP albo dystrybucyjnej właściwego OSD.
Oznacza to dwa możliwe scenariusze działania:
- Złożenie poprawnego wniosku do OSP lub właściwego OSD o wydanie warunków przyłączenia sieci dystrybucyjnej do sieci przesyłowej, względnie dystrybucyjnej, albo;
- W przypadku, gdy zmiana charakteru instalacji odbiorczej/ wytwórczej na sieć dystrybucyjną przedsiębiorstwa następuje już po zrealizowaniu przyłącza do obiektu, należy złożyć nowy wniosek o wydanie warunków przyłączenia i zawrzeć nową umowę. Można też próbować załatwić sprawę w drodze zawarcia porozumienia. W takiej sytuacji sposób działania będzie w dużej mierze uzależniony od decyzji właściwego OSD lub OSP.
W określonych przypadkach Prezes URE uznaje zawarte pomiędzy stronami porozumienia regulujące kwestię zmiany rodzaju przyłączonej instalacji i związanych z tym rozliczeń. Takie porozumienie powinno jednak w sposób jednoznaczny wskazywać granicę między instalacją odbiorczą/ wytwórczą a siecią dystrybucyjną.
Należy pamiętać, że zmiana sposobu przyłączenia może pociągać za sobą również zmianę opłaty za to przyłączenie.
Istnieje zatem kolejne ryzyko, że, w przypadku zmiany przyłączenia z instalacji odbiorczej lub wytwórczej na sieć dystrybucyjną, w związku z przyłączeniem nowego rodzaju obiektu (sieci) pojawi się obowiązek wniesienia opłaty za przyłączenie sieci (z ewentualnym odliczeniem zapłaconej już kwoty wniesionej przy pierwszym przyłączaniu tej instalacji).
Skutki złożenia nieprawidłowo przygotowanego wniosku o wydanie koncesji DEE
Złożenie dokumentów w postaci umowy przyłączeniowej w przedmiocie przyłączenia obiektu innego niż sieć dystrybucyjna powinno skutkować wezwaniem przedsiębiorcy do uzupełnienia braków formalnych i przedstawienia umowy przyłączenia sieci dystrybucyjnej do sieci w wyznaczonym przez Prezesa URE terminie.
W przypadku zrealizowanego przyłącza istnieje ryzyko, że w wyznaczonym terminie nie dojdzie do porozumienia pomiędzy OSD czy OSP a przyszłym koncesjonariuszem co do zmiany charakteru przyłączenia w wyznaczonym przez Prezesa URE terminie. Dlatego też warto jest podjąć negocjacje w tym zakresie jeszcze przed złożeniem wniosku koncesyjnego. Błąd na tym etapie, czyli złożenie wniosku bez właściwego załącznika, może skutkować odmową wydania koncesji na skutek niedochowania terminu na uzupełnienie braków formalnych.
Co więcej, warto mieć na uwadze, że zmiana sposobu przyłączenia (sieci zamiast obiektu) może skutkować zmianą wysokości opłaty. Przedsiębiorcy decydujący się na realizację lub wdrożenie nowego biznesu powinni uwzględnić to w swoich planach.
Masz pytania? Skontaktuj się z nami