W którymś momencie niemal każda firma rodzinna staje przed decyzjami o kierunkach rozwoju zbudowanego własnoręcznie biznesu i jednocześnie zabezpieczeniu zgromadzonego przez lata kapitału. Rozwiązaniem może być fundacja rodzinna. W polskim systemie prawnym to stosunkowo nowy instrument, który umożliwia gospodarowanie i strukturyzację aktywów, ale przede wszystkim służy do planowania skutecznej sukcesji.
Fundacja rodzinna jest podmiotem odpowiedzialnym za zarządzanie majątkiem firmy, stanowiącym zabezpieczenie finansowe osób wskazanych przez fundatora – w praktyce najczęściej rodziny, umożliwiającym efektywne przeprowadzenie sukcesji działalności biznesowej.
Sukcesja na pokolenia
Fundacja rodzinna to rozwiązanie dla osób fizycznych, które chcą zabezpieczyć swoje aktywa majątkowe. Dzięki fundacji firma ma szansę trwać przez pokolenia, a jej majątek pozostanie w rękach rodziny czy też osób najbliższych fundatorowi. Majątek ten będzie też podlegał dalszemu zarządowi, zgodnie z wolą założyciela, wyrażoną w statucie fundacji, a także innych dokumentach.
Fundator, wskazując zarówno sposób prowadzenia firmy, jak i możliwe ścieżki rozwoju, może tym zapewnić, że nowa organizacja będzie działała według ważnych dla niego wartości i realizowała jego misję i wizję. Dzięki temu ma możliwość dokonania sukcesji na swoich, jasno określonych, zasadach.
Zachowanie rodzinnego charakteru firmy
Podstawową zaletą fundacji rodzinnej jest zabezpieczenie sukcesji na rzecz najbliższych osób jej właściciela. Dzięki takiemu rozwiązaniu fundator zyskuje pewność, że biznes, który zbudował nie trafi w obce ręce i będzie mógł się rozwijać zgodnie z jego zamysłem i wolą. W ten sposób firma może umocnić swoją pozycję na rynku i jednocześnie zachować swój rodzinny charakter.
Efektywne zarządzanie sukcesją
Dzięki elastycznym rozwiązaniom statutowym, fundator może określić zasady dziedziczenia i wsparcia beneficjentów, co pomaga uniknąć sporów rodzinnych oraz zapobiega rozdrobnieniu majątku, w razie jego śmierci.
Fundator ma też możliwość określenia struktury organów fundacji oraz zasad ich działania, co pozwala na dostosowanie funkcjonowania fundacji do indywidualnych potrzeb danej rodziny. Może to obejmować m.in. skład zarządu czy sposób podejmowania decyzji.
Elastyczność w wypłacie świadczeń
Fundacja rodzinna umożliwia również wprowadzenie jednolitych zasad wypłaty zysku i innych świadczeń pieniężnych w ramach zgromadzonego majątku. W tym zakresie fundator może określić warunki, które pozwolą poszczególnym następcom na pobieranie zysku. Ustawodawca nie wprowadził tutaj żadnych ograniczeń, wszystko zależy więc od woli tego, kto powołuje do życia fundację.
Ochrona przed roszczeniami
Majątek fundacji rodzinnej jest oddzielony od majątku prywatnego fundatora oraz majątku prowadzonego przez niego przedsiębiorstwa. Jednocześnie jest chroniony przed roszczeniami ze strony wierzycieli firmy. W przypadku trudności finansowych, zarówno przedsiębiorstwa, jak i samego fundatora, majątek wniesiony do fundacji jest bezpieczny.
Zachowane zostaje także bezpieczeństwo fundatora, który nie odpowiada za zobowiązania fundacji rodzinnej. Fundacja rodzinna będzie jednakże odpowiadać solidarnie z fundatorem za jego zobowiązania cywilnoprawne i zaległości podatkowe powstałe przed utworzeniem fundacji, ale tylko do wysokości wniesionego do niej mienia. Nie będzie już jednak odpowiedzialna za zobowiązania fundatora powstałe po jej założeniu.
Korzyści podatkowe
Warto też wspomnieć, że fundacja rodzinna korzysta z preferencyjnego opodatkowania. Jej dochody mogą być reinwestowane bez obciążenia podatkowego, a wypłaty dla beneficjentów są obłożone zryczałtowanym podatkiem dochodowym w wysokości 15 proc., pod warunkiem, że beneficjenci są członkami najbliższej rodziny fundatora.
Dla kogo jest fundacja rodzinna
Założenie fundacji rodzinnej to dobry wyrób dla osób, które zgromadziły znaczny majątek. W dodatku majątek, który ma służyć nie tylko za ich życia, ale także kolejnym pokoleniom. Decyzja o utworzeniu fundacji powinna być jednak dobrze przemyślana i poprzedzona konsultacjami z ekspertami. Po to, by zapewnić zgodność z celami rodziny oraz zoptymalizować korzyści płynące z jej funkcjonowania.
Specjaliści przeanalizują zasadność założenia fundacji rodzinnej oraz wniesienia do niej określonych składników majątku, umożliwiających efektywne przeprowadzenie sukcesji. Określą korzyści, zaprojektują strukturę, w tym statut i wszelkie inne niezbędne dokumenty oraz zapewnią wsparcie podczas procesu zakładania, rejestracji i funkcjonowania fundacji rodzinnej.
Masz pytania? Skontaktuj się z nami.