Jesteśmy wsparciem Polsko-Ukraińsko-Kanadyjskiej Fundacji KALYNA
Fundacja KALYNA
Wojna niszczy i pochłania wszystko. Odbiera życie i wszelką nadzieję, zostawiając po sobie nędzę, rozpacz i głębokie rany, te fizyczne i te, które zostawiają ślady na całe pokolenia. Oraz wielu ciężko doświadczonych, osieroconych i bardzo jeszcze młodych ludzi, którzy zbyt wcześnie muszą mierzyć się z dorosłością.
Dlatego Fundacja KALYNA dba i pamięta. Przede wszystkim o tych, którym wojna zabrała rodziców, a wraz z nimi szanse na szczęśliwe, spokojne życie oraz dobrą edukację. Oraz o tych, którzy mają odwagę, siłę i determinację do odkrywania wspólnej, niełatwej historii, wyjaśniania problemów i mierzenia się z bolesną prawdą.
I dlatego my dbamy o KALYNĘ.
Nasze zobowiązanie
Polsko-Ukraińsko-Kanadyjska Fundacja Stypendialna „KALYNA” powstała zaledwie 6 lat temu. Powołali ją do życia Polacy i Ukraińcy – obywatele RP i Kanady – Pani Grażyna Staniszewska, Pan Adam Stec i Pani Janina Kuźma. Ludzie o wrażliwych sercach połączeni wspólnym marzeniem o polsko-ukraińskim pojednaniu. Stworzyli ją, aby wspierać przedstawicieli nauki, którzy badając naszą wspólną historię odkrywają przeszłość, analizują i wyjaśniają aktualne zjawiska i projektują przyszłe relacje. Oraz po to, by spełniać marzenia poległych lub ciężko rannych żołnierzy ukraińskich, którzy gorąco pragnęli by ich dzieci miały szansę dorastać w czasach pokoju i kształcić się w Unii Europejskiej.
Jak piszą o sobie założyciele Fundacji „zainspirowała nas z jednej strony chęć pomocy dr Eugeniuszowi Misile, polskiemu historykowi, który od czasu wydania książki „Akcja Wisła” w latach 90. nie mógł dostać w Polsce żadnej stałej pracy, a z drugiej – konieczność wsparcia dzieci żołnierzy poległych w Donbasie, takich jak Natalia Busłajewa, córka Oleksija, ps. „Tatar”, który marzył o studiach w Unii Europejskiej dla dzieci. To im właśnie wypłacamy pierwsze stypendia od listopada 2019r.”
Dzisiaj KALYNA finansuje:
- Stypendia (naukowe i dla twórców) przeznaczone na prowadzenie konkretnych badań zakończonych publikacją wyników, na napisanie lub wydanie książki oraz na przygotowanie znaczącego wydarzenia artystycznego, kulturalnego albo społecznego, które stanie się przyczynkiem polsko-ukraińskiego porozumienia
- Stypendia studenckie na sfinansowanie kosztów nauki na polskich uczelniach – warunkiem przyznania jest zaliczanie semestru bez poprawek oraz przygotowanie raz w semestrze wydarzenia lub artykułu na tematy ukraińskie dla polskiej młodzieży
Wszystkie przyznawane przez KALYNĘ stypendia mają charakter kontraktu i są powiązane z wykonaniem konkretnych zadań z obszaru polsko-ukraińskiego pojednania.
2022 – Podsumowanie roku przez Radę Fundacji
Ta inicjatywa jest dla mnie ważna z wielu względów.
Przede wszystkim czuję swego rodzaju zobowiązanie do tego, by pomagać. Ale chcę to robić, jak wszystko inne, mądrze, systematycznie i według planu. A jaki może być lepszy niż kształcenie młodzieży i pokazywanie im dobrych przykładów, które kiedyś, już jako dorośli ludzie i liderzy będą mogli przekazywać dalej. Sam, jako młody człowiek wyjechałem do USA. To było wyjątkowe doświadczenie, które pozwoliło mi dojrzeć. Jako prawnikowi, menadżerowi i człowiekowi. To, co tam zobaczyłem i czego doświadczyłem chciałem przenieść i przeniosłem na rodzimy grunt. Teraz to samo zadanie stoi przed stypendystami KALYNY. Wierzę w ten projekt i to, że im się uda. I że Ukraina już wkrótce będzie wartościowym członkiem europejskiej wspólnoty. A młodzi Ukraińcy będą dalej nieść i rozsiewać to, co tu dzisiaj robimy.
Piotr Kochański, Partner Zarządzający
Zmiana świata na lepszy to najważniejszy element naszej wizji przyszłości. Stąd nasze motto: