W dobie rosnącej świadomości społecznej i środowiskowej, koncepcja ESG (Environmental, Social, Governance) zyskuje coraz większe znaczenie oraz uwagę biznesu. Szczególnie istotny staje się jej aspekt społeczny (S), który obejmuje szeroki zakres zagadnień związanych z zarządzaniem zasobami ludzkimi, pozyskiwaniem talentów oraz tworzeniem odpowiedzialnego i zrównoważonego środowiska pracy.
Nowe regulacje, takie jak Dyrektywa CSRD (Corporate Sustainability Reporting Directive), nakładają na firmy obowiązek raportowania nie tylko wyników finansowych, ale także ich wpływu na społeczeństwo i pracowników. Ta zmiana wymaga od pracodawców nowego podejścia do kwestii zatrudnienia, równości, różnorodności i praw pracowniczych.
Przyglądamy się bliżej społecznemu aspektowi ESG, koncentrując się na jego wpływie na politykę zatrudniania i zarządzania zasobami ludzkimi. Jakie są kluczowe obszary raportowania, jak wyglądają nowe standardy oraz jakie wyzwania czekają na pracodawców w świetle zmieniających się tak przepisów, jak i oczekiwań społecznych.
Społeczny czynnik raportowania – Dyrektywa CSRD
Obowiązki w zakresie raportowania będą ciążyły na określonych grupach spółek, jednak ich wejście w życie w stosunku do każdej z tych grup zostało rozłożone w czasie. Ostatnie będą musiały składać swoje sprawozdania dopiero w 2028 r.
Spółki zobowiązane do przygotowania raportu ESG będą musiały stosować europejskie standardy sprawozdawczości w zakresie zrównoważonego rozwoju (ESRS). W obszarze społecznym, w odniesieniu do kwestii związanych z zatrudnieniem będą miały zastosowanie standardy ESRS S1 oraz ESRS S2.
Standard ESRS S1 dotyczy ujawnienia informacji o istotnych oddziaływaniach spółki na jej własnych pracowników, w obszarach takich jak m.in.
- Bezpieczeństwo zatrudnienia
- Czas pracy
- Odpowiednie płace
- Równowaga między życiem zawodowym a prywatnym (work-life balance)
- Równouprawnienie płci i równość wynagrodzenia za pracę o takiej samej wartości
- Rokowania zbiorowe, w tym odsetek pracowników objętych układami zbiorowymi
- Dostęp do szkoleń i rozwoju umiejętności
- Zatrudnienie i integracja osób z niepełnosprawnościami
- Środki zapobiegania przemocy i nękaniu w miejscu pracy oraz różnorodności
- Poszanowanie praw człowieka i praw pracowniczych
Z kolei, standard ESRS S2 dotyczy ujawnienia informacji, które umożliwiają zrozumienie oddziaływań spółki na osoby wykonujące pracę w łańcuchu wartości związanych z własnymi operacjami i łańcuchu wartości jednostki, w tym za pośrednictwem jej produktów i usług, ale także relacji biznesowych.
Obowiązki raportowania w świetle prawa polskiego
Zgodnie z Dyrektywą CSRD państwa członkowskie były zobowiązane do przystosowania jej postanowień do krajowego porządku prawnego do 6 lipca 2024 r., jednak Polsce, jak dotąd, nie została jeszcze przyjęta żadna ustawa w tym zakresie.
Masz pytania? Skontaktuj się z nami