UE przyjmuje nowe terminy stosowania rozporządzenia EUDR[1]. Biznes ma więc rok na dostosowanie łańcuchów dostaw, a Milena Kazanowska-Kędzierska i Aleksandra Pinkas podsumowują najważniejsze zmiany w tym zakresie.
Jakie są nowe terminy w zakresie rozporządzenia EUDR?
Termin stosowania rozporządzenia EUDR zostanie przedłużony do 30 grudnia 2025 r. zamiast jak pierwotnie przyjęto, 30 grudnia 2024 r.
Z kolei podmioty, które od 31 grudnia 2020 r. działały jako mikro- i małe przedsiębiorstwa, zostaną objęte nowymi przepisami jeszcze później, od 30 czerwca 2026 r.
Wyjątek będą stanowiły takie produkty, jak[2]:
Czy zmieni się także termin, w jakim zostanie opublikowana lista państw – producentów odnośnych towarów powodujących wylesianie?
Tak, ten termin również ulegnie wydłużeniu.
Przypomnijmy, że rozporządzenie EUDR wprowadza 3-stopniowy system oceny państw pod względem ryzyka produkcji towarów powodujących wylesianie, na państwa o:
- Wysokim ryzyku (gdzie produkowane są odnośne towary powodujące wylesianie)
- Niskim ryzyku (produkcja takich towarów jest rzadkością)
- Standardowym ryzyku
Do 30 czerwca 2025 r., zamiast, jak pierwotnie przyjęto, 30 czerwca 2024 r., zostanie opublikowany akt wykonawczy określający wykaz państw o niskim lub wysokim ryzyku.
Jak mogę wykorzystać ten dodatkowy czas?
Na przygotowania do wdrożenia obowiązków wynikających z rozporządzenia. Zdecydowanie rekomendujemy, żeby pomimo przedłużonego terminu, od którego rozpocznie się stosowanie EUDR, przedsiębiorcy uczestniczący w łańcuchu dostaw odnośnych towarów jak:
- bydło,
- kakao,
- kawa,
- palma olejowa,
- kauczuk,
- soja i
- drewno
oraz produkowanych z nich odnośnych produktów powodujących wylesianie, powinni odpowiednio wcześnie rozpocząć przygotowania do wdrożenia systemu należytej staranności i zweryfikować kontrahentów pod względem zgodności z niniejszą regulacją.
A my doradzimy, w jaki sposób przygotować biznes na nadchodzące zmiany.
Zobacz też:
Eco Focus #4 o wytycznych w zakresie odnośnych produktów w opakowaniach.
Eco Focus #3 o obowiązku zachowania należytej staranności.
Eco Focus #2 o karach i konsekwencjach, jakie grożą przedsiębiorcom za nieprzestrzeganie regulacji oraz systemie kontroli.
Eco Focus #1 o podstawowych pojęciach i liście towarów objętych nowymi przepisami.
Masz pytania? Skontaktuj się z nami
[1] Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2023/1115 z 31 maja 2023 r. w sprawie udostępniania na rynku unijnym i wywozu z Unii niektórych towarów i produktów związanych z wylesianiem i degradacją lasów oraz uchylenia rozporządzenia (UE) nr 995/2010 (Dz. Urz. UE. L. z 2023 r. Nr 150 ze zm.)
[2] Zgodnie z załącznikiem do Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 995/2010 z dnia 20 października 2010 r. ustanawiającego obowiązki podmiotów wprowadzających do obrotu drewno i produkty z drewna (Dz. Urz. UE. L. z 2010 r. Nr 295 ze zm.)
[3] Zgodnie ze sprostowaniem do rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2023/1115 z 31 maja 2023 r. w sprawie udostępniania na rynku unijnym i wywozu z Unii niektórych towarów i produktów związanych z wylesianiem i degradacją lasów oraz uchylenia rozporządzenia (UE) nr 995/2010 (Dz. Urz. UE. L 150 z 2023 r.)
ST/12716/2024/INIT (Dz. Urz. UE. L, 2024/90591 z 2024 r.)
– rozporządzenie EUDR obejmuje: materiały opakowaniowe wprowadzane do obrotu jako niezależne produkty, pojemniki, które nadają produktowi jego zasadniczy charakter: np. dekoracyjne pudełka prezentowe, i nie obejmuje: materiałów opakowaniowych z towarami umieszczonymi w środku, stosowanych wyłącznie w celu wspierania, ochrony lub transportu innych produktów, instrukcji użytkownika towarzyszących przesyłkom, chyba że są one wprowadzane do obrotu jako niezależne produkty