Dr Łukasz Mlynarkiewicz – nowy Partner w Grupie Praktyk Infrastruktury, Energetyki, Ochrony Środowiska i ESG oraz Szef Praktyki Energetyki Jądrowej
Infrastruktura i Energetyka to od zawsze fundamentalnie ważne dziedziny gospodarki. Dobrze zarządzane i doinwestowane zapewniają stabilne funkcjonowanie państwa w każdym jego aspekcie, a ich kondycja ma bezpośrednie przełożenie na jakość naszego życia oraz trwałość złożonego systemu, w jakim funkcjonujemy.
Dzisiaj polska energetyka znalazła się w bardzo ciekawym momencie i mierzy się z największym wyzwaniem w swojej historii.
Transformacja w kierunku odnawialnej, zielonej energii oraz inwestycja w pierwszą polską elektrownię atomową wymagają gigantycznych nakładów, międzynarodowej współpracy i odważnych decyzji, a w tym zupełnie nowego sposobu myślenia o bezpieczeństwie energetycznym naszego kraju.
Dlatego potrzebujemy ludzi, którzy znają się na rzeczy. Cenionych w branży specjalistów mających międzynarodowe doświadczenie i kontakty.
Takim rozpoznawalnym na świecie ekspertem jest dr Łukasz Młynarkiewicz, radca prawny, Partner w Grupie Praktyk Infrastruktury, Energetyki, Ochrony Środowiska i ESG oraz Szef Praktyki Energetyki Jądrowej.
Ekspert, który rozumie wyzwania transformacji
Łukasz zna polską Energetykę od podszewki. Zna także zagadnienia Infrastruktury i Ochrony Środowiska. Jako manager ważnych instytucji branżowych i przedsiębiorstw ma unikatowe doświadczenia zawodowe, które wykorzystuje w pracy akademickiej i w zarządzaniu międzynarodowymi, eksperckimi organizacjami branżowymi.
Kierował Państwową Agencją Atomistyki, gdzie nadzorował obiekty jądrowe. Jako Dyrektor Departamentu Ocen Oddziaływania na Środowisko w Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska analizował i odpowiadał za postępowania środowiskowe dla kluczowych przedsięwzięć infrastrukturalnych w kraju. Negocjował złożone, miliardowej wartości projekty gospodarcze jako wiceprezes zarządu i pełniący obowiązki Prezesa, a także m.in. Chief Permitting Officer w Polskich Elektrowniach Jądrowych. Wie jak skutecznie, bezpiecznie i zwinnie przeprowadzić firmę przez procesy inwestycyjne i jak takimi inwestycjami kierować. Jest ekspertem w dziedzinie zarządzania projektami.
Nadzorował strategiczne przedsięwzięcia infrastrukturalne. Współtworzył polskie prawo, strategie i programy rządowe, a także występował przed TSUE i Komisją Europejską.
Łukasz Młynarkiewicz jest Prezydentem INLA, największego i najważniejszego międzynarodowego stowarzyszenia prawniczego w branży energetyki jądrowej.
Łukasz doskonale rozumie wyzwania i szanse, przed jakimi staje przyszła polska energetyka jądrowa i jest całkowicie oddany tym ideom i planom.
Transformacja energetyczna to nie slogan – to realny proces, który zmienia oblicze polskiej gospodarki. Odchodzimy od węgla, stawiamy na OZE i atom, modernizujemy sieci, inwestujemy w magazyny energii i wodór. To wymaga nie tylko ogromnych pieniędzy, ale przede wszystkim mądrego, ciągłego i konsekwentnego planowania oraz skutecznej realizacji– mówi Łukasz.
I wymienia kluczowe wyzwania polskiej energetyki, wśród których znajdą się:
- Dywersyfikacja źródeł energii – bezpieczne przejście od węgla do mixu energetycznego opartego na OZE i atomie
- Modernizacja infrastruktury – rozwój inteligentnych sieci i magazynów energii
- Innowacje technologiczne – rozwój technologii wodorowych i systemów magazynowania energii
- Finansowanie transformacji – pomoc w pozyskiwaniu środków na zielone inwestycje
- Zgodność z prawem klimatycznym –wsparcie w spełnianiu wymogów ESG i raportowania środowiskowego
Biznes potrzebuje konkretów, nie teorii
Co na to polskie przedsiębiorstwa energetyczne?
W czasach, gdy muszą jednocześnie modernizować infrastrukturę, spełniać coraz ostrzejsze wymogi środowiskowe i zachować konkurencyjność, firmy te potrzebują doradcy, który nie tylko wskaże przepis, ale przede wszystkim zaproponuje realne rozwiązania i dopilnuje realizacji przedsięwzięć w procesie inwestycyjnym.
Dobrze wie o tym Piotr Kochański, doświadczony uczestnik rynku i współautor strategii Grupy Praktyk Infrastruktury, Energetyki, Ochrony Środowiska i ESG oraz Partner Zarządzający.
Łukasz to zawodowiec najwyższej klasy, świetnie wykształcony, uznany w międzynarodowym środowisku ekspertów, który rozumie biznes, zna proces inwestycyjny i potrafi połączyć różne perspektywy w spójną całość rozumiejąc logikę przyczyn i skutków. To rasowy prawnik biznesowy, Partner w Firmie prawniczej, jakiego potrzebują dziś firmy energetyczne przechodzące przez proces transformacji, która jest z pewnością największym wyzwaniem gospodarczym tej dekady. Nasi klienci korzystają zatem z wyjątkowego wsparcia uznanego eksperta, który nie tylko zna, bo współtworzył szereg rozwiązań prawnych dla energetyki jądrowej, infrastruktury i ochrony środowiska, ale rozumie cały proces od strony wykonawczej, potrafi zarządzać transakcjami w zakresie decydowania o wyborze technologii, stosowania obowiązujących regulacji, organizacyjnie i zarządczo – mówi Piotr Kochański.
Wiedzieliśmy, jak będą zmieniały się realia i wymagania rynku, a Łukasz ma unikatowy miks doświadczeń. Prowadził złożone projekty, zna ludzi i branżę. Dobrze wie, że w tak skomplikowanych, trwających dekady, najdroższych możliwie przedsięwzięciach międzynarodowi przedsiębiorcy oczekują dogłębnie przeanalizowanych szybkich, precyzyjnych i praktycznych rozwiązań, prowadzenia procesu, dokumentowania negocjacji i transakcji, a także wsparcia w negocjacjach i rozwiązywaniu sporów. Wkrótce równie ważne będzie dla nich doradztwo w zakresie ESG i zrównoważonego rozwoju. Dlatego taka praktyczna wiedza i informacja, jest i będą dla nich bezcenne. Ale jest też coś, co czyni go wybitnym Partnerem w naszym zespole – to jego absolutny focus na biznes naszych klientów – uzupełnia nasz Partner Zarządzający.
One stop shop – przepis na skuteczną Praktykę IEOŚ i ESG
Łukasz ma jasną wizję tego, jakie zadania stają przed nim i naszym zespołem Grupy Praktyk Infrastruktury, Energetyki, Ochrony Środowiska i ESG. To idea tzw. one stop shop, kompleksowa i komplementarna oferta we wszystkich obszarach funkcjonowania praktyk, ale oparta o relacje, głębokie zrozumienie biznesu i jego bezpieczeństwo, czyli unikalne połączenie, dzięki któremu nasze Praktyki z Łukaszem są całą szeroką, nowoczesną platformą business pro.
Chcemy elastycznie dostosowywać się do tego, co planuje klient, dzielić jego troski, znając i rozumiejąc procesy technologiczne – jesteśmy gotowi współtworzyć biznes klienta, jego możliwości i brać za to odpowiedzialność – podkreśla Łukasz Młynarkiewicz.
Najważniejsze cele? Na naszej shortliście znajdują się:
- Wsparcie strategicznych inwestycji w polskiej energetyce – od elektrowni jądrowych po modernizację sieci przesyłowych
- Wspólny i zakończony sukcesem proces transformacji polskich firm bez utraty konkurencyjności
- Łatwiejszy rozwój, koordynacja i ko-generowanie innowacyjnych technologii energetycznych
- Propozycja praktycznych rozwiązania starannie wybrana w gąszczu regulacji branżowych
Każdy projekt energetyczny to złożony organizm. Trzeba połączyć wymagania techniczne, środowiskowe i prawne, a jednocześnie zadbać o bezpieczeństwo dostaw i opłacalność inwestycji. To jak układanie wielowymiarowych puzzli, gdzie każdy element musi idealnie pasować, ale przy wzięciu pod uwagę uwarunkowań realiów rynkowych, czasowych, finansowych i ludzkich. To duże wyzwanie – uzupełnia Łukasz.
Skuteczność wymaga zrozumienia
Największe projekty, nie tylko energetyczne udają się wyłącznie wtedy, gdy wszystkie strony – inwestorzy, wykonawcy i administracja rządowa i lokalna – potrafią ze sobą współpracować. Naszą rolą nie jest już tylko doradztwo prawne, ale przede wszystkim kreowanie szans i wsparcie w budowaniu trwałych mostów między różnymi interesariuszami – podkreśla Łukasz.
Dołączenie Łukasza do zespołu Infrastruktury, Energetyki, Ochrony Środowiska i ESG to sygnał dla rynku, że jesteśmy gotowi wspierać klientów w największym wyzwaniu, przed jakim stoi polska gospodarka. Bo transformacja energetyczna, a w tym oczekiwana od dawna przez 92 proc. dorosłych Polaków budowa polskich reaktorów jądrowych, to nie tylko obowiązek – to szansa na technologiczny, gospodarczy i cywilizacyjny skok w przyszłość. A my chcemy być tymi, którzy zadbają o to, by to zakończyło się pełnym sukcesem – dodaje z przekonaniem Piotr Kochański.
Masz pytania? Skontaktuj się z nami