Zbliża się termin dopełnienia obowiązków wynikających z Dyrektywy DAC7 oraz polskich przepisów implementujących tę dyrektywę.
Operatorzy platform internetowych są zobowiązani do realizacji obowiązków raportowych najpóźniej do 31 stycznia 2026 r., w odniesieniu do danych za 2025 r.
Dla wielu jest to ostatni moment, aby nie tylko przygotować wymagane informacje, ale również zweryfikować, czy i w jakim zakresie obowiązki DAC7 faktycznie ich dotyczą.
DAC7. Co należy zrobić przed 31 stycznia?
Przepisy DAC7 nakładają na operatorów platform dwa kluczowe obowiązki informacyjne:
- Przekazanie zbiorczej informacji o sprzedawcach podlegających raportowaniu do Szefa Krajowej Administracji Skarbowej
- Przekazanie każdemu sprzedawcy informacji zgromadzonych na jego temat, które zostały objęte raportowaniem
W praktyce obowiązki te wymagają wcześniejszego zebrania obszernych danych, ich weryfikacji oraz prawidłowej kwalifikacji sprzedawców i transakcji.
Dlaczego DAC7 to realne wyzwanie?
Regulacje DAC7 są techniczne, wielowarstwowe i pełne wyjątków. Oznacza to, że:
- Nie każdy operator platformy podlega obowiązkom raportowym
- Istnieje szereg wyłączeń i zwolnień, które mogą istotnie ograniczyć lub całkowicie wyłączyć raportowanie
- Błędna ocena statusu operatora lub sprzedawców może prowadzić do nieprawidłowego wykonania obowiązków
Dodatkowo, na operatorach platform ciąży obowiązek zachowania należytej staranności, który wiąże się z koniecznością opracowania i wdrożenia procedur wewnętrznych, weryfikacji danych sprzedawców oraz dostosowania procesów i systemów (w tym IT) do wymogów DAC7.
Procedury, sankcje i korekty – kluczowe wnioski
Jeżeli realizacja obowiązków DAC7 była nadmiernie uciążliwa lub istnieje ryzyko niedochowania terminu, to wyraźny sygnał, że należy wdrożyć lub skorygować wewnętrzne procedury DAC7.
Dobrze zaprojektowane pozwalają bowiem ograniczyć ryzyko błędów, usprawnić pozyskiwanie i weryfikację danych oraz zmniejszyć obciążenia organizacyjne w kolejnych latach.
Niewywiązanie się z obowiązków DAC7 lub przekazanie nieprawidłowych danych może skutkować karą do 1 000 000 zł.
Jednocześnie przepisy dopuszczają korygowanie informacji zbiorczych przekazanych do Szefa KAS, także po terminie – pod warunkiem zachowania spójności z informacjami przekazywanymi sprzedawcom.
Jak możemy pomóc?
Zapewniamy praktyczne, dopasowane do modelu biznesowego podejście oraz realne wsparcie na każdym etapie realizacji obowiązków DAC7, w tym:
- Weryfikację, czy i w jakim zakresie Twoja firma podlega obowiązkom raportowym
- Identyfikację możliwych wyłączeń i zwolnień
- Wsparcie przy przygotowaniu oraz złożeniu informacji zbiorczej do Szefa KAS
- Pomoc w prawidłowym przekazaniu informacji sprzedawcom
- Opracowanie i wdrożenie procedur należytej staranności
- Wsparcie przy korektach raportów oraz w kontaktach z organami podatkowymi
Masz pytania? Skontaktuj się z nami


